Spēkā stājoties administratīvi teritoriālajai reformai, 1. jūlijā 119 pašvaldību vietā darbu sākušas 40 jaunās pašvaldību domes, bet Rēzeknes un Varakļānu novados vēlēšanas notiks 11. septembrī. Arī turpmākajos gados galvenie politiskie spēki un mēri vietvarās būs no Zaļo un zemnieku savienību veidojošajām organizācijām un Latvijas Reģionu apvienības.

Vēsturiskie zemākā aktivitāte pašvaldību vēlēšanās mudināja pētīt šī fakta iemeslus. Tomēr vēlēšanas ir notikušas un jau 6. jūnijā daudzviet sākās koalīcijas izveides sarunas. Vairākās vietās sarunu process noslēdzās nedēļas vai divu laikā, citviet tam vajadzēja vairāk laika. Bija vietas, kur koalīcijas aprises beidzot tapa skaidras tikai pirmajā domes sēdē.

Arī jaunajās vietvarās līderpozīcijas nostiprinājusi Zaļo un zemnieku savienība un tās dalīborganizācijas – tās vada kopumā desmit pašvaldības, Latvijas Reģionu apvienības pārstāvji - septiņas novadu domes, seši mēri ir no Nacionālās apvienības. „Jaunās Vienotības” pārstāvji ievēlēti par mēriem trīs pašvaldībās, bet Kuldīgas un Valmieras novados pie varas ir politiķi no "Vienotības" reģionālajām sadarbības partijām. Divu pašvaldību vadība ir partiju „Latvijas attīstībai” un „Saskaņa” rokās, bet pa vienai – partijas ”Izaugsme” un Latvijas sociāldemokrātiskās strādnieku partijas pārstāvjiem.

PĀRLIECINOŠĀKIE LĪDERI

Vispārliecinošāko uzvaru bez jautājumiem par citādu valdošo virknējumu ar astoņām no 13 vietām Rēzeknes pilsētas domē bauda partija "Saskaņa" ar mēru Aleksandru Bartaševicu. Iegūstot deviņus no 15 mandātiem Līvanu novada domē, mēra amatā darbu turpina Andris Vaivods. Viņam izdevās pulcēt novadā atpazīstamu komandu arī pēc pārejas uz partiju „Latvijas attīstībai” un opozīcijā atstāt iepriekšējos partijas biedrus no Zaļo un zemnieku savienības. Ar deviņiem no 15 mandātiem stabilu vairākumu Jūrmalā sev nodrošinājusi Zaļo un zemnieku savienība un par mēru jau piekto reizi ievēlēts Gatis Truksnis. Pārliecinošu vairākumu Bauskas novadā turpina nest Nacionālās apvienības komanda, izveidojot koalīciju bijušā Rundāles novada mēra Aivara Okmaņa vadībā.

Pašlaik darbu sākušas 40 jaunās pašvaldību domes. Ventspils pilsētas dome pirmo sēdi pēc mēra neievēlēšanas turpinās 5. jūlijā, jo, partijas izvirzītajam mēra amata kandidātam Aivaram Lembergam atrodoties cietumā, nepietika balsu viņa ievēlēšanai šajā amatā un jārod kāds cits risinājums. Savukārt Rēzeknes un Varakļānu novados vēlēšanas notiks 11. septembrī.