JRT izrāde ''Žižeks. Pītersons. Gadsimta duelis’’

Jaunajā Rīgas teātrī 11. oktobrī pirmizrāde Alvja Hermaņa iestudējumam "Žižeks. Pītersons. Gadsimta duelis". Tās centrā ir divi mūsdienu pasaulē ļoti populāri intelektuāļi – slovēņu filozofs, marksists Slavojs Žižeks un kanādiešu psiholoģijas doktors, konservatīvās domas pārstāvis Džordans Pītersons. Izrādes iedvesmas avots ir pirms dažiem gadiem notikusī abu publiskā diskusija Toronto, kas sapulcināja milzīgu auditoriju, un kaut arī bija nodēvēta par divkauju, noritēja miermīlīgā gaisotnē. Arī izrāde veidota kā abu intelektuāļu diskusija, un viņu lomās iejūtas aktieri Vilis Daudziņš un Kaspars Znotiņš.

Izrādē dzirdamo diskusiju veido kolāža no Slavoja Žižeka un Džordana Pītersona tekstiem par daudzām šobrīd ļoti aktuālām un karstām tēmām, to vidū politkorektums, cilvēktiesības, migranti, ekoloģija, vārda brīvība, vienlīdzības ideja un vēl citas. Aktieri abu akadēmiķu tēlos iemiesojas gan ar īpaši izveidotu vizuālu līdzību, gan atveidojot arī viņu katra specifisko runas manieri. Izrāde ir mēģinājums palūkoties uz pasauli no divu dažādu domātāju viedokļa vai kā saka aktieris Vilis Daudziņš – atvērties paradoksiem, jo viņa atveidotais Žižeks ir izcils paradoksu meistars.

Konservatīvās domas pārstāvim, psiholoģijas doktoram Džordanam Pītersonam ir miljoniem sekotāju un skatījumu sociālajos tīklos, viņa lekcijas klātienē pulcina pilnas zāles un arēnas, savās izpausmēs viņš ir pilnīgi pretējs nepieradinātajam Žižekam, ieturēts, nosvērts un solīds. Pītersona lomas atveidotājs izrādē Kaspars Znotiņš viņa milzu popularitāti skaidro ar spēju iznākt uz skatuves tieši īstajā brīdī, kad intelektuāļu vidē akūti pietrūka labēji konservatīvās balss.

Lai arī Pītersons un Žižeks aizstāv pretējas ideoloģijas, kā viens, tā otrs mēģina atbildēt uz jautājumu, kas nodarbina mūs visus, proti, kas ir dzīves jēga un laime, un kā uzskata aktieri – atbilde, iespējams, ir kaut kur pa vidu.

Kā jau paradoksu cienītājs - Slavojs Žižeks pats sevi dēvējot par pareizticīgu marksistu un kristiešu ateistu – stāsta Vilis Daudziņš. Bet Džordanu Pītersonu Kaspars Znotiņš izjūt vairāk kā Vecās Derības cilvēku, kas sakņojas viņa uzskatos un vēstījumos.

Kā saka Vilis Daudziņš jaunā izrāde ir piedāvājums visiem, kas ierakušies vienā vai otrā ierakumu pusē, iznākt no šiem ierakumiem, lai ieraudzītu visu bildi kopumā.