Melnbaltas un krāsu bagātas, emocionāli vieglas un pirmajā acumirklī šķietami baisas – līdz ar Valentīna dienas tuvošanos, muzejā „Rīgas Jūgendstila centrs” apskatāmas vienas no muzeja krājumā vecākajām mīlestības tēmai veltītām pastkartēm, kas ļauj iepazīties, kā cilvēki jūtas izpauda pirms 120 gadiem.

Rokas, kas saskaras, skatiens vai viegls pieskāriens. Muzejā „Rīgas Jūgendstila centrs” ciklā „Muzeja lietu stāsti” šomēnes uzmanība pievērsta mīlestības tēmai pastkartēs. Atšķirībā no mūsdienu atklātnēm, kurās dominē sirdis, skūpsti, sarkani un rozā toņi, jūgendstila laika mīlestības kartītēs svarīgākais ir cilvēks, kas pauž ilgas, sapņus un prieku. Tolaik attēls uz pastkartes varēja būt vai nu zīmēts, tādējādi atgādinot grāmatas ilustrāciju, vai arī uzņemts ar fotoaparātu, stāsta muzeja pārstāvis Dzintars Gilba.

No aptuveni 100 muzeja krājumā esošajām jūgendstila laika mīlestības pastkartēm, apskatāmas ir 15, kuru vidū ir arī muzeja vecākā kartīte no 1902. gada. Tajā uz bieza kartona attēlotas divas sadevušās rokas, kas viena otrai pretim stiepjas no sirds formas ziedu vainagiem. Viens ir sārto rožu vainags, bet otrs – zilo neaizmirstuļu, tādējādi vēlētājam atgādinot, lai viņš par mīlētāju atceras.

Rozes, neaizmirstules un mīlētāju rokas ir arī uz kādas citas kartītes, tikai uz tām jau ir attēloti divi balti baloži. Savukārt vairākās pastkartēs dominē sapucējusies sieviete ar vīrieti, kas laiku pavada kādā dārzā. Viena no tādām kartītēm ir papildināta ar vārdiem no komponista Emīla Dārziņa dziesmas „Aizver actiņas un smaidi.”

Lai gan uz vairākām pastkartēm novēlējums ir rakstīts vācu, latviešu vai krievu valodā, vairums no tām izdodas Vācijā. Atzīmē Gilba norādot, ka Vācijā ideja par pastkarti kā jaunu, ērtu un arī lētu saziņas veidu radusies jau 1865. gadā. Savukārt pirmās pastkartes sāka izdot dažus gadus vēlāk Vīnē, bet par atklātņu, tā saucamajiem, zelta gadiem uzskata 20. gadsimta sākumu, kad arī jūgendstilam bija ziedu laiki. Muzeja pārstāve Iveta Sproģe atzīmē, ka pirms 120 gadiem svarīga loma bija arī pastmarkām.

Mīlestībai veltītās pastkartes būs apskatāmas vēl visu mēnesi. Savukārt plašāk par šo tēmu muzejā varēs uzzināt 14. februārī, Valentīna dienā.