Pieredzē, apmeklējot Rīgas Psihiatrija un narkoloģijas centru, ar Latvijas Radio dalījušies trīs cilvēki. Lai arī pieredzes ir dažādas, tomēr skaidri saprotams, ka šie cilvēki atsevišķos gadījumos saskārušies arī ar nepatīkamu pieredzi apmeklējot šo ārstniecības iestādi – tiekot atņemtas personīgās mantas, netiekot skaidrots, kādi medikamenti pacientam tiek doti, kā arī personāla attieksme ir nepamatoti stingra un nejauka, bez tam vienā palātā nonāk gan mierīgi, gan ļoti satrakojušies pacienti.

Slimnīcā gan skaidro - gan dažādu pacientu nonākšana vienā palātā, gan mantu paņemšana uz brīdi ir iespējama, tomēr tas ir ārstēšanas process, kā arī epidemioloģiskās prasības, tomēr neviens apzināti aizskarts netiekot.

"Es tiku biedēts arī ar sanitāriem. Mēs bijām kādi četri palātā. Un es arī novēroju sanitāru attieksmi pret citiem pacientiem. Tur bija vīrietis gados. Viņš nebija agresīvs, bet tā attieksme pret viņu bija tāda, ka es skatījos un es domāju: „Ārprāts! Kāpēc? Viņš it kā neko nedara, bet viņš tika ņemts aiz rokām, stumts, likts, iemests gultā,” atminas Aivis Pīlēģis.

Viņš devās uz slimnīcu vēl 2018. gadā pēc tam, kad vēlējās apturēt uzmācīgās domas nodarīt sev pāri. Slimnīcā uzturējās vien nedēļas nogalē. Iznākot juties krietni labāk, tomēr nav pārliecināts, ka tas tādēļ, ka būtu tur guvis reālu palīdzību. Kopumā pieredze ir ļoti slikta. Īpaši jau tas, ka viņam neesot skaidrots, kādi medikamenti un viņam tiek doti un kāda iedarbība no tiem sagaidāma. Tāpat piedzīvoti arī personīgi apvainojumi.

Labāka pieredze ir Anetei Kristiānai Volmanei, lai gan viņa uzver – jāatceras, ka tā tomēr ir slimnīca un labāk ir, ja tā nav jāapmeklē. Viņai ir 20 gadi. Psihiatrijas un narkoloģijas centrā viņa bijusi jau trīs reizes. Viņas pieredzē personāls bijis atsaucīgs un saprotošs, centies palīdzēt un skaidrot notiekošo, un izprast reakcijas. Anete Kristiāna Volmane gan spriež – attieksme varētu būt atkarīga no konkrētā darbinieka.

Ļoti svaiga un nepatīkama pieredze apmeklējot Tvaika ielas stacionāru ir Ofēlijai Spektorei.

Ofēlijas ārstēšanās noslēgusies stāvoklim neuzlabojoties. Tiesībsarga biroja pilsonisko un politisko tiesību nodaļas vadītāja vietniece Gundega Bruņiniece norāda – psihiatrijas nozare ir tiesībsarga redzeslokā, jo bieži skar tiesības uz brīvību un tiesības uz taisnīgu tiesu. Bruņiniece skaidroja, ka tiesībsargs veic regulāras tematiskās vizītes dažādās psihiatriskajās slimnīcās. Konkrētos gadījumus birojā gan detalizētāk nekomentē, bet norāda, ka aprakstītajās situācijās iezīmējas jau zināmas problēmas.

Rīgas Psihiatrijas un narkoloģija centra psihiatriskās palīdzības dienesta virsārste Beāte Šternberga neslēpj, ka dažādos stāvokļos esoši pacienti nonāk līdzās. Īpaši tas iespējams šobrīd, kad visiem jānogaida tranzīta nodaļā, lai ievērotu epidemioloģiskās prasības.