Kādi ir 21.gadsimta Latvijas zemnieki? Kā viņi dzīvo? Ko viņi domā? – atbildes uz šiem jautājumiem meklē mūsu kino klasiķa Ivara Selecka jaunā dokumentālā filma "Zemnieki". 4. oktobrī tai būs pirmizrāde kinoteātrī "Splendid Palace", un no rītdienas to izrādīs arī kinoteātros visā Latvijā.

Ar šo filmu Ivars Seleckis saslēdz vienotā ciklā četras savas filmas, kurās daudzu gadu garumā sekojis pārmaiņām Latvijas laukos.

Visās četrās filmās Ivars Seleckis Latvijas laukiem pievērsies pārmaiņu laikos. Pirmā bija 1973.gada filma "Apcirkņi", kas vēstīja par laiku, kad laukos likvidēja viensētas un to iedzīvotājus pārcēla uz ciematiem un pilsētām. Kad 90.gadu sākumā cilvēki sāka atgūt zemi, Ivars Seleckis uzņēma filmu "Nāc lejā, bālais mēnes!", bet, kad Latvija iestājās Eiropas Savienībā, tapa filma "Zem ozola kuplajiem zariem".

Savukārt par pēdējo gadu pavērsieniem lauku dzīvē vēsta režisora jaunā filma "Zemnieki", kuras centrā ir sešas ļoti atšķirīgas ģimenes. Tie ir filmas varoņi Elvis un Kalvis. Elvis ir agronoms, kuram lauku darbi ir asinīs, jo viņš audzis līdz ar savas ģimenes saimniecību Baltinavā. Kalvis savukārt ir bijušais grāmatvedis, kurš ar ģimeni no pilsētas pārcēlies uz sievas dzimtas īpašumu Rankas pusē un kuram viss bijis jāsāk gandrīz no nulles.

Filmā iepazīstam arī Tomu, kurš darbojas piena lopkopībā, šmakovkas brūža saimnieku Jāni, biznesa menedžeri Ringoldu, kā arī Toniju, kas ir viena no pavisam retajām sievietēm, kas vēl tur savu gotiņu. Šai filmā teiktajai Ringolda atziņai piekrīt arī filmas režisors Ivars Seleckis. Viņš arī piebilst, ka nu jau ceturto reizi filmējot laukus dažādos pārmaiņu laukos, viņam ir pārliecība, ka mūsu lauki noturēsies un tajos būs pēctecība.

Jau iecerot filmu, Ivars Seleckis vēlējies, lai viena no filmas varonēm būtu sieviete, kas vēl tura savu govi. Tas mūsdienās ir ļoti liels retums, bet pēc kārtīgiem meklējumiem filmas veidotāji atrada Toniju Malnavas pusē, kam ir gotiņa Smaida, rūpes par kuru nosaka visu Tonijas dzīves ritmu. Govs kā ģimenes izdzīvošanas pamats – šis modelis šķiet tāla pagātne, bet atgādina arī dažas juku laiku patiesības.

Apbrīnojama ir filmas varoņu atbrīvotība un atklātība filmā, kaut arī viņi nav ikdienā raduši būt kameru gaismā. Šādas brīvības pakāpes panākšanu operators Valdis Celmiņš dēvē par Ivara Selecka īpašo meistarību, kas gadi gaitā izkopta līdz niansēm.

Ivara Selecka jaunākās dokumentālās filmas ‘’Zemnieki’’ pirmizrāde būs otrdien, 4.oktobrī, kinoteātrī "Splendid Palace", no otrdienas filmu izrādīs arī kinoteātros visā Latvijā. Filmu savā programmā iekļāvis arī viens no nozīmīgākajiem dokumentālā kino festivāliem pasaulē - Amsterdamas festivāls, un to izrādīs programmas sadaļā "Meistari".