Mainīgā laikapstākļu situācija atšķirīgu ainu rāda arī dažādu reģionu kartupeļu laukos, taču lielākoties līdz šim laiks bijis ar pienācīgu mitruma daudzumu, kas savukārt ļauj cerēt uz jēdzīgām gan ēdamo, gan sēklas kartupeļu ražām.

Pašlaik stādījumos intensīvi barojas lapgraužu kāpuri un arī sagaidāma lakstu puves izplatība, tāpēc zemnieku vienīgās raizes ir par sarūkošo augu aizsardzības līdzekļu klāstu. Jau sāk iezīmēties arī jauno ēdamo kartupeļu cenu kritums, jo kartupeļi labi aug gan pie mums, gan importētājiem kaimiņiem.

Dienvidkurzemes novada Nīcas pagasta Otaņķu saimniecības „Gudriķi” īpašnieks Guntis Silenieks daļu no pārdesmit hektāros audzētajiem sēklas kartupeļiem šopavasar iestādīja smilšainākā zemē. Agrīnās šķirnes jau noziedējušas, bet vēlākajām pašlaik tieši ziedēšanas pīķa laiks. Guntis Silenieks par situāciju kartupeļu laukos izsakās ierasti skeptiskajiem zemniekiem neraksturīgi – lauki izskatās ļoti cerīgi.

„Gudriķu” laukos aug desmit šķirņu kartupeļi, daļu aizņem no ārzemēm ievests elites sēklas materiāls, pārējos laukos – A klases ataudzējums. Tātad – labākais sēklas materiāls. Tomēr arī tas nav pasargāts no kaitēkļiem un slimībām, kam līdz ar siltu un mitru laiku ir intensīvākais izplatīšanās brīdis.”

Kartupeļu lapgrauzis Latvijas audzētājiem ir pazīstams jau ilgāk nekā sešdesmit gadu, un šī vasara nav izņēmums. Tā kaitēkļu izplatību vērtē Valsts augu aizsardzības dienesta inspektore Māra Bērziņa. Vaboles pēc veiksmīgās pārziemošanas ir naski piedējušas kartupeļu laukus.

Eksperte mazdārzniekiem iesaka savākt kaitēkļu oliņas un arī pašas oranžās vaboles, tos mehāniski vienkārši saspiežot. Savukārt īstiem zemniekiem jāliek lietā insekticīdi.

Lai gan līdz ar tveicīgo laiku kaitēkļu un ierastās lakstu puves izplatībai būs labvēlīgi apstākļi, augu aizsargi vērtē, ka šogad situācija neatšķiras no citiem gadiem. Bet Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības vadītāja Aiga Kraukle teic, ka kartupeļu ražai viss vēl priekšā.

Zemnieki priecājas, ka energoresursu cenas ir stabilizējušās, taču prognozes par cenām rudenī negrib izteikt, pirms kartupeļi nebūs pagrabā. Piemēram, Liepājas tirgū dārgākie jaunie kartupeļi nopērkami par vienu eiro kilogramā, bet līdz ar jaunās ražas vākšanu cenas krītas. Taču, tā kā importētājvalstīs un pie mums jau ir un arī rudenī sagaidāmas labākas ražas, paredzama kartupeļu cenu samazināšanās zem pērnā gada cenām.