No šodienas, 21. oktobra, Rīgas Starptautiskais kino festivāls saistībā ar īpaši stingrajiem Covid-19 ierobežojumiem pārceļas tikai uz tiešsaistes formātu. Festivālā šodien izrāda Dāvja Sīmaņa spēlfilmu "Gads pirms kara", kas iekļauta festivāla konkursa programmā un jau novērtēta arī ar 11 "Lielā Kristapa" nominācijām.

Filma ir traģikomisks un sirreāls ceļojums Eiropas vēsturē. Tās darbība notiek 1913.gadā, ko Dāvis Sīmanis uzskata par ļoti būtisku vēstures pagrieziena punktu, jo tobrīd pasaule atradās tieši uz paša kara sliekšņa un bija sajūta, ka tā lēnām sāk jukt prātā.

Viens no filmas iedvesmas avotiem bijusi noslēpumainā latviešu anarhista Jāņa Žākļa jeb Pētera Māldera personība. Viņš daudzkārt mainīja vārdus, viņa ceļi veda pa visu pasauli un viņa vārds figurēja dažādos globālos ar revolucionāro darbību saistītos notikumos, līdz 1911.gadā visas ziņas par viņu pazuda.

Filma nav tiešs vēstījums par Jāni Žākli, bet viņa noslēpums ir ļoti pateicīgs, lai iztēle uzplauktu viskrāšņākajā veidā un taptu absurds, sirreāls stāsts par 1913.gadu, ko Dāvis Sīmanis uzskata par gadu, kas definēja visu 20.gadsimta vēsturi.

Dāvja Sīmaņa spēlfilmu "Gads pirms kara" Rīgas Starptautiskais kino festivāls izrādīs šovakar tiešsaistē, un tā iekļaujas festivāla konkursa skatē, kurai kopumā izraudzītas deviņas dažādu valstu filmas ar spilgtu kinovalodu.