Kamēr Covid-19 pandēmijas dēļ daudzi kultūras un izklaides veidi ir liegti, Latvijas Radio sestdienas rītos turpina ielūkoties klausītāju grāmatplauktos un grāmatās uz naktsgaldiņiem, aicinot uz brīdi ienirt bezgalīgajā literatūras pasaulē. Lai radītu zināmu kopības sajūtu un ļautu ieraudzīt, cik daudzkrāsaina ir mūsu literatūras izvēle un lasīšanas paradumi. Šoreiz lasītāju stāsti ir no Rīgas un Gvardas Portugālē.

Madara Jangališeva pēc izglītības ir skolotāja un jau piekto gadu dzīvo Portugālē. Līdz Covid-19 pandēmijai viņa vadīja nodarbības bērniem angļu valodā, bet pašlaik audzina četrus gadus veco meitiņu un lasa viņai grāmatas tāpat kā Madarai bērnībā lasīja vecāki.

“Labā krustmāmiņa mums ar meitu laiku pa laikam atsūta grāmatas kā dāvanas, ko es lūdzu savai ģimenei, lai atsūta latviešu valodā. Īpaši jau bērnu grāmatas, lai varu meitai labāk iemācīt latviešu valodu. Grāmata ir viena no tām būtiskajām lietām, kas palīdz apgūt valodu, paplašina to. Šādi es viņai varu lasīt priekšā īstu grāmatu, rādīt bildes, un tas strādā daudz labāk, nekā tikai runājot vai rādot multfilmas,” bērnu grāmatu īpašo nozīmi svešumā raksturo Madara.

Bet pašas priekam viņa lasa naktīs, kad pārējie guļ un apkārt ir kluss. Lasa gan angliski, gan no Latvijas atsūtītās grāmatas, bet nesen atklājusi sev arī bezmaksas e-grāmatas latviešu valodā, par kurām daudzi, iespējams, nemaz nezina. Tas ir pakalpojums, kas visiem reģistrētajiem pašvaldību publisko bibliotēku lietotājiem piedāvā bez maksas lasīt e-grāmatas tiešsaistē virtuālajā bibliotēkā “Trešais tēva dēls” jeb “3td.lv”.

Savukārt otrs lasītājs ir vārda meistars pēc profesijas – tas ir laikraksta “Diena” ārzemju ziņu redaktors Juris Tihonovs.

“Visa diena man paiet informācijas gūzmā, un grāmatu lasīšana ir kaut kas tāds, kas mani mazliet atvirza no tā nemitīgā informācijas daudzuma un ļauj mazliet atvilkt elpu,” viņš saka. Lai gan ikdienā lasīšanas jau tāpat ir daudz, daiļliteratūra Jurim ir būtiska ne vien līdzsvaram, bet arī valodai.

“Man kā žurnālistam tas, pirmkārt, dod daudz ko valodas attīstīšanai. Un daiļliteratūra jebkurā cilvēkā spēj attīstīt arī radošumu: tu esi spiests iedziļināties citu cilvēku domāšanā, pilnīgi citās pasaulēs,” viņš paskaidro.

Jura literārā “ēdienkarte” ir ļoti plaša. Pašlaik viņš ar interesi vienu pēc otra lasa izdevniecības “Dienas grāmata” jaunās romānu un monogrāfiju sērijas "Es esmu…" darbus, kuru galvenie varoņi ir latviešu rakstnieki.