Kamēr pandēmijas dēļ daudzi kultūras un izklaides veidi mums ir liegti, Latvijas Radio vēl arī šajā piektdienas rītā piedāvā kopīgi ielūkoties mūsu klausītāju grāmatplauktos un grāmatās uz naktsgaldiņiem. Lai radītu zināmu kopības sajūtu un ļautu ieraudzīt, cik daudzkrāsaina ir mūsu literatūras izvēle un lasīšanas paradumi, jautājam cilvēkiem, ko viņi pašlaik lasa, kā viņi lasa un galu galā – kāpēc?

"Mani sauc Māra. Es strādāju Kokneses pašvaldībā, Attīstības nodaļā, pārsvarā mans ikdienas darbs ir saistīts ar Eiropas Savienības projektu rakstīšanu un īstenošanu. Bet brīvajā laikā man ir daudz hobiju un viens no tiem ir arī grāmatu lasīšana," iepazīstina Māra Bitāne.

Māra Bitāne ir kaislīga grāmatu lasītāja jau no agras bērnības. Astoņus gadus viņa veido arī grāmatu un ceļojumu blogu ''Valkīras dienasgrāmata'', kur publicē atsauksmes par grāmatām un ceļojumu aprakstus.

Kā liecina ieraksts viņas blogā – aizvadītajā gadā viņa, piemēram, izlasīja 91 grāmatu! Lasīšanu viņa uzskata par maģiju, kurai nav līdzīgas.

Pats mīļākais Mārai Bitānei ir zinātniskās fantastikas un fantāzijas žanrs, ļoti patīk arī detektīvi, ceļojumu aprakstu grāmatas, kā arī daiļliteratūra ar vēsturisku ievirzi.

Māra parasti lasa vairākas grāmatas vienlaicīgi, jo viņai patīk pārmesties no viena žanra uz citu atkarībā no noskaņojuma.

Šobrīd viņa lasa trīs grāmatas – divas drukātā veidā un vienu e-lasītājā. Un šīs grāmatas ir – Kristinas Sabaļauskaites romāns ''Pētera imperatore'', Janīnas Kursītes ''Latviešu folklora mītu spogulī'' un Frenka Herberta ''Kāpa'', ko viņa lasa angļu valodā, jo šī zinātniskās fantastikas grāmata nav latviski tulkota.

Pavisam drīz būs klāt brīdis, kad Māra varēs sākt lasīt priekšā bērnu grāmatas savai mazajai meitiņai Emīlijai, ar tām viņai jau esot pilns vesels grāmatplaukts.

Bet lasīšana priekšā savam mazajam dēlēnam jau tagad ir ikvakara rituāls Edvīnam Circenim.

"Sveicināti! Es esmu Edvīns Circenis. Būvinženieris. Strādāju valsts pārvladē nekustamā īpašuma pārvaldes, attīstīšanas un būvniecības jomā. Manā istabā blakus dīvānam atrodas kaudzīte ar bērnu grāmatām. Un kā pirmās ir "Pifa piedzīvojumi", latviešu tautas pasaka par puisīti un zaķīti un brīnišķīgā Ziedoņa Purva dzejoļu grāmata "Meža olimpiāde". To es lasu gan pats sev, gan savam divarpusgadniekam. Ar katru bērnu ir tik jauki atkal atgriezties savā bērnībā. Jā, šīs visas grāmatas, kā jau saprotat, nav nekādas jaunās, bet nāk no 70. un 80.gadiem," stāsta Edvīns Circenis.

Tās ir arī paša Edvīna Circeņa bērnības grāmatas, tās viņš savulaik lasījis priekšā tagad jau lielajiem bērniem Mārai un Matīsam un šobrīd tajās ar vislielāko aizrautību klausās dēls Pēteris.

Lai arī ir ļoti aizņemts, Edvīns Circenis cenšas atrast laiku arī saviem lasīšanas brīžiem. Viens no tuvākajiem autoriem viņam ir Umberto Eko, kura grāmatu asprātīgās atziņas viņš labprāt mēdz citēt draugiem. Šobrīd viņš lasa argentīniešu rakstnieka Giljermo Martinesa romānu "Slepkava Alise".