Krāpnieki un noziedznieki arvien biežāk izmanto mākslīgo intelektu, lai no personām un uzņēmumiem izkrāptu naudu. Ar tā dēvēto audio dziļo viltojumu tehnoloģijām ir iespējams uzdoties par citām personām. Visbiežāk cilvēki tiek maldināti, saņemot zvanus no it kā draugiem vai paziņām, kuri lūdz naudu. Daudzi eksperti pauž bažas par šīs krāpniecības metodes straujo attīstību un izplatību visā pasaulē.
“Audio deepfake” jeb audio dziļais viltojums ir mākslīgā intelekta tehnoloģija, ar kuras palīdzību tiek ražoti augstas kvalitātes balss kloni. Nesen plašu popularitāti internetā ieguva video ar britu aktrisi Emmu Vatsoni, kura it kā lasa Ādolfa Hitlera grāmatu “Mein Kampf”. Balss viltošanā tika izmantots uzņēmuma “ElevenLabs” klonēšanas rīks “Prime Voice”.
Audio dziļais viltojums ir kļuvis iecienīts interneta vidē, kur var izveidot video un audio materiālus ar dažādu slavenību balsu viltojumiem. Taču šo tehnoloģiju izmanto ne tikai izklaidei, bet arī, lai izkrāptu naudu no cilvēkiem.
Datorzinātņu speciālists Metjū Raits no Ročesteras Tehnoloģiju institūta norāda, ka nav jāpieliek lielas pūles, lai izveidotu balss viltojumu.
Šo mākslīgā intelekta tehnoloģiju var izmantot ne tikai cilvēku apkrāpšanā, bet arī dezinformācijas izplatīšanai, ļaujot cilvēkiem noticēt, ka, piemēram, politiķis ir izteicis kādu skandalozu paziņojumu, kas nav īsts.
ASV un Eiropā, izmantojot balsi, klienti var autorizēties savā bankas kontā. Bankas balss identifikāciju uzskata par līdzvērtīgu pirksta nospiedumam, jo tas ir drošs un ērts veids, kā lietotājiem pārvaldīt savu bankas kontu, uzzināt konta bilanci un pat veikt naudas pārskaitījumus. Žurnālists Džozefs Kokss no interneta medija “Vice” veica eksperimentu un, izmantojot savas balss viltojumu, piekļuva savam bankas kontam. Tas apliecināja, ka jebkurš, kurš spēj izveidot balss viltojumu, var piekļūt personas bankas kontam ar balss autorizāciju.
Lai izvairītos no krāpniekiem, Metjū Raits iesaka pievērst uzmanību negaidītiem zvaniem, kad naudu lūdz personas, kuras uzdodas par jūsu tuvinieku vai darba kolēģi.
Audio dziļā viltojuma izveidošana neprasa īpašas iemaņas, un arvien vairāk uzņēmumu piedāvā balss viltojuma rīku par maksu. No telefona krāpniecības cieš tūkstošiem cilvēku, jo īpaši vecāka gadagājuma. Eksperti norādījuši, ka nepieciešams ieviest tiesību aktus, lai izvairītos no šādas krāpniecības attīstības nākotnē. Cilvēki tiek aicināti būt uzmanīgiem un pārliecināties par informācijas patiesumu gan interneta vidē, gan atbildot uz telefona zvaniem.
Autore Vendija Maslobojeva.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X