Krievijā šodien, 15. martā, sāksies tā dēvētās prezidenta vēlēšanas, kurās uzvarētājs jau ir zināms. Tas būs Vladimirs Putins, kurš gandrīz 25 gadus autoritāri pārvalda teritorijas ziņā pasaulē lielāko valsti.

Pirms diviem gadiem Putins uzsāka postošu karu Ukrainā, kam ir pakārtota Krievijas iekšpolitika, ārpolitika un ekonomika. Kara noziegumos apsūdzētajam Putinam šīs pseidovēlēšanas ir nepieciešamas, lai izmērītu Krievijas sabiedrības noskaņojumu un apliecinātu saviem sabiedrotajiem, ka viņš joprojām ar stingru tvērienu kontrolē valsti. Tikmēr opozīcija vēlas mobilizēt savus atbalstītājus, lai apliecinātu, ka joprojām pietiekami daudz Krievijas iedzīvotāju neatbalsta Putinu.

71 gadu vecais Vladimirs Putins kandidēs uz piekto prezidentūras termiņu. Pirms dažiem gadiem ar Putina svētību Krievijas konstitūcijā veica izmaiņas, kas ļaus viņam palikt pie varas vismaz līdz 2036. gadam. Tādējādi Putinam būs iespēja apsteigt visilgāk valdījušo Krievijas vadītāju Josifu Staļinu.

Tāpat, kā iepriekšējās reizēs, arī šoreiz Kremlis ir nodrošinājis, ka Putinam nebūs vērā ņemamu pretinieku. Bez Putina dalībai tā dēvētajās vēlēšanās ir apstiprināti vēl trīs kandidāti.

Zināmākais no viņiem ir komunists Nikolajs Haritonovs. 75 gadus vecais politiķis kopš 1993. gada ir Krievijas Valsts domes deputāts un šī būs jau otrā reize, kad viņš tā dēvētajās prezidenta vēlēšanās pildīs statista lomu. 2004. gadā Haritonovs saņēma nepilnus 14% balsu un tālu atpalika no Putina.

Tā saucamajām vēlēšanām ir reģistrēts arī galēji labējās Liberāldemokrātiskās partijas līderis Leonīds Sluckis. Pēc partijas dibinātāja un ilggadējā vadītāja Vladimira Žirinovska nāves 56 gadus vecais Sluckis savos publiskajos izteikumos ir centies neatpalikt no priekšgājēja. Viņš regulāri izsaka nepatiesus apgalvojumus par Ukrainu un Baltijas valstīm, apsūdzot tās „fašismā” un krievvalodīgo iedzīvotāju apspiešanā. Sluckis par savu galveno priekšvēlēšanu programmas mērķi pasludināja drīzu Krievijas uzvaru karā Ukrainā.

Jaunākais un mazāk pieredzējušais kandidāts ir 40 gadus vecais Vladislavs Davankovs no partijas „Jaunie ļaudis”. Bijušais uzņēmējs sevi pasniedz kā pretkara kandidātu un atbalsta miera sarunas ar Ukrainu, bet uz Krievijas nosacījumiem. Davankovs iestājas par preses brīvību, politieslodzīto atbrīvošanu no cietumiem un attiecību normalizēšanu ar rietumvalstīm.

Krievijas Centrālā vēlēšanu komisija dalībai pseidovēlēšanās nereģistrēja bijušo žurnālisti Jekaterinu Duncovu un pieredzējušo politiķi Borisu Nadeždinu, neraugoties uz to, ka par viņa kandidatūru bija parakstījušies vairāk nekā 100 tūkstoši Krievijas pilsoņu.