Neraugoties uz to, ka kara Ukrainā dēļ Krievija ir sankcijām visvairāk pakļautā valsts pasaulē, tās ekonomika nav piedzīvojusi strauju lejupslīdi. Gluži pretēji – iekšzemes kopprodukts pieaug, bezdarbs ir zems un arī algas pieaug. Taču vienlaikus inflācija ir augsta, bet vairumam Krievijas iedzīvotāju labklājības līmenis nepieaug, jo ekonomika ir pakārtota karam Ukrainā.

Pēc tam, kad Krievija 2022.gada 24.februārī veica pilna mēroga iebrukumu Ukrainā, Eiropas Savienība (ES), ASV, Lielbritānija un vēl virkne valstu ieviesa ekonomiskās sankcijas pret Krieviju. To galvenais mērķis bija nepieļaut Rietumu tehnoloģiju nonākšanu Krievijas armijas rīcībā, samazināt Krievijas valdības ieņēmumus un ierobežot Krievijas militārās rūpniecības jaudu.

ES īpašais sūtnis sankciju īstenošanā Deivids O'Salivans uzskata, ka sankciju mērķus lielā mērā ir izdevies īstenot, jo Krievijai ir grūtības sagādāt sev nepieciešanās tehnoloģijas, tāpēc tā ir bijusi spiesta vērsties pēc palīdzības pie tādām valstīm kā Irāna un Ziemeļkoreja. ES arī lēš, ka sankciju dēļ Krievijas rīcībā pašlaik ir par aptuveni 400 miljardiem eiro mazāk, ko tērēt.

Taču sankcijas, vismaz virspusēji raugoties, nav nodarījušas katastrofālu kaitējumu Krievijas tautsaimniecībai. 2022.gadā Krievijas ekonomika saruka par 2,1%, bet saskaņā ar prognozēm pērn Krievijas iekšzemes kopprodukts pieauga par 3,1%.

Tas lielā mērā bija saistīts ar ienākumiem, ko Krievija nopelnīja, pateicoties augstajām naftas un dabasgāzes cenām pasaulē 2022.gadā. Taču lielākā daļa šīs naudas tika novirzīti militārajiem tēriņiem.

Krievijas parlaments novembrī pieņēma nākamo trīs gadu valsts budžetu, no kura aptuveni trešdaļu izlietos militārajām vajadzībām. Ekonomikas analītiķis Maksims Blants prognozē, ka tas sekmēs vēl straujāku cenu pieaugumu, ko jau tagad nopietni izjūt ierindas iedzīvotāji.

Savukārt pazīstamais Krievijas politikas analītiķis Andrejs Koļesņikovs norādīja, ka valsts ekonomikai ilgtermiņā draud nopietnas problēmas.

Arī ES īpašais sūtnis sankciju īstenošanā Deivids O'Salivans noradīja, ka pašreizējais Krievijas ekonomikas modelis nav ilgtspējīgs.

Prognozes liecina, ka šajā gadā Krievijas ekonomika pieaugs tikai par 1,1%, bet inflācija joprojām saglabāsies augsta.