Diplomāti joprojām nevar nonākt pie kopsaucēja par jaunām Eiropas Savienības sankcijām pret Krieviju. Vakardienas, 7. jūnija, tikšanās nav devusi cerēto rezultātu un sarunas turpināsies nākamajā nedēļā. Neoficiāli ir zināms, ka viens no lielākajiem klupšanas akmeņiem ir sankciju piemērošana pret valstīm un to uzņēmumiem, kas palīdz apiet Krievijai uzliktos tirdzniecības ierobežojumus.

Tikmēr Krievijas opozīcijas pārstāvji, kas šonedēļ arī pulcējās Briselē, mudina sankcijas padarīt vēl stingrākas.

Jaunākās sankcijas pret Krieviju, ko pašlaik apspriež Eiropas Savienības valstu diplomāti, lielākoties ir vērstas pret mēģinājumiem apiet jau uzliktos ierobežojumus. Nav noslēpums, ka daudzas tehnoloģijas, ko Krievijai piegādāt ir aizliegts, nonāk šajā valstī caur tās kaimiņiem - Kazahstānu, Armēniju, Baltkrieviju un citiem. Uz nepieciešamību to izskaust uzmanību vērš fonda „Brīvā Krievija” vadītāja Natālija Arno.

Tomēr daudzi diplomāti pauž bažas, ka sankciju uzlikšana Centrālāzijas un Kaukāza valstīm vai pat Ķīnas uzņēmumiem sabojās attiecības ar to politisko vadību. Bet Eiropai šobrīd ir svarīgi nezaudēt draugus. Līdz ar to atrast pareizo līdzsvaru nav vienkārši.

Natālija Arno kopā ar daudziem citiem Krievijas opozīcijas un pilsoniskās sabiedrības pārstāvjiem šonedēļ pulcējās uz konferenci Eiropas Parlamentā, ko rīkoja bijušais Lietuvas premjers un tagadējais deputāts Andrjus Kubiļus.

Sanākušo vidū bija arī Jevgēnija Kara-Murza. Viņa ir nesen par Krievijas uzsāktā kara Ukrainā kritizēšanu uz 25 gadiem notiesātā Vladimira Kara-Murzas sieva. Jevgēnija pievērsa uzmanību tam, ka ar prettiesisko vajāšanu pret viņas vīru nodarbojas daži no tiem pašiem cilvēkiem, kuri savulaik noveda līdz nāvei grāmatvedi Sergeju Magņitski.

Jevgēnija Kara-Murza uzskata, ka Eiropas Savienībai vajadzētu aktīvāk izmantot Magņitska likumu un vērst sankcijas pret daudziem cilvēktiesību pārkāpējiem Krievijā. Viņa arī atgādina, ka pie šī likuma idejas popularizēšanas ASV un Eiropā ir strādājis arī viņas vīrs Vladimirs.

Līdzīgās domās ir cilvēktiesību organizācijas „Memoriāls” vadības loceklis Sergejs Davidiss.

Turpretī Eiropas diplomāti savu piesardzību ar jaunu vārdu iekļaušanu sankciju sarakstos parasti skaidro ar to, ka šos lēmumus var pārsūdzēt tiesā. Tādēļ jābūt pietiekamiem pierādījumiem, lai tā rīkotos.