4. februārī ir Pasaules vēža diena. Zīmīgi, ka šis ir pirmais gads, kad krūts rekonstrukcija vēža pacientēm ir valsts apmaksāta. Līdz šim par valsts naudu tā veikta jau vairāk nekā 30 sievietēm. Apmaksātu krūts rekonstrukciju var saņemt gan sievietes, kurām vēzis diagnosticēts nesen, gan sievietes, kuras krūts atjaunošanu līdz šim atlikušas.

Ik gadu Latvijā atklāj aptuveni 1200 jaunu krūts vēža gadījumu – tā ir biežākā onkoloģiskā saslimšana sieviešu vidū. 2019.gada maijā šādu diagnozi uzstādīja arī Laurai Lapiņai. Lauras krūti amputēja un ģimenē sāka krāt naudu, lai varētu apmaksāt tās atjaunošanu. Aptuveni gadu vēlāk Mikroķirurģijas centra rīkotā akcijā viņa guva iespēju to izdarīt bez maksas. Laura par to ir ļoti pateicīga un priecājas, ka no šī gada sākuma daudzām sievietēm to apmaksās valsts.

Par valsts apmaksātu krūts atjaunošanas operāciju sieviešu organizācijas cīnījās gadiem. Savulaik varēja panākt daļēju apmaksu, kur pacientei bija jāmaksā tikai par implantu, kura aptuvenās izmaksas ir 450 eiro. Tomēr nu jau mēnesi Latvijas sievietēm šo procedūru veic vien par nelielu līdzmaksājumu. Kopumā no valsts līdzekļiem šai procedūrai šogad atvēlēts 1,1 miljons eiro, kas kopumā varētu palīdzēt vairāk nekā 300 sievietēm. Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā par valsts naudu šogad operēta 21 sieviete. Pašlaik vēl īpašu intereses pieaugumu par šo procedūru nemana, stāsta virsārsts krūts ķirurģijā Arvīds Irmejs.

Latvijas Onkoloģijas centra Krūts ķirurģijas nodaļas vadītājs Jānis Eglītis Latvijas Radio skaidro, ka ik gadu šāda operācija nepieciešama aptuveni 250 līdz 300 sievietēm, taču papildus nāk vēl sievietes, kuras līdz šim rekonstrukciju ir atlikušas. Šogad centrā par valsts līdzekļiem veiktas divpadsmit operācijas.

Par to, lai krūts rekonstrukcija būtu finansēta no valsts, ilgi cīnījās arī Latvijas Sieviešu nevalstisko organizāciju sadarbības tīkls. Lai arī galvenās izmaiņas ir panāktas, vadītāja Inete Ielīte vēl neatslābst. Organizācija šobrīd ir nosūtījusi vēstuli veselības ministram Danielam Pavļutam (AP) ar lūgumu izveidot Krūts veselības koordinācijas konsultatīvo padomi, kura strādātu gan pie iedzīvotāju informēšanas, gan dažādu resursu piesaistes un procesa uzlabošanas. Veselības ministrijā apliecina, ka ar lūgumu ir iepazinušies un uzsāks sarunas ar nozares organizācijām, lai lemtu par tālākajiem soļiem.

Krūts rekonstrukciju Latvijā veic četrās ārstniecības iestādēs – Austrumu slimnīcā, Paula Stradiņa slimnīcā, Liepājas slimnīcā un Daugavpils slimnīcā. Lai pieteiktos šai procedūrai, pacientēm jāpiesaka vizīte pie plastikas ķirurga kādā no ārstniecības iestādēm vai jāvēršas pie ģimenes ārsta.