Laicīgais un pārlaicīgais, realitāte un ilūzija cieši savijas kopā Pētera Jansena izstādē "Gaismas klusumā", ko atklāj šodien Jūrmalas muzejā. Pēters Jansens ir Nīderlandes mākslinieks, kurš jau ilgāku laiku dzīvo Latvijā, Ērgļu pusē, un mūsu zemi ir ļoti iemīlējis.

Apmeklējot viņa izstādi, skatītājs ienirs īpašā atmosfērā, jo mākslas darbus tajā papildinās speciāli izstādei veidots skaņas dizains – mūzika un dabas skaņas.

Pēters Jansens: ‘’Klusums ir viena no lietām, kāpēc es dzīvoju Latvijā, jo Nīderlandē nav kluss, un tas man traucē. Visur ir trokšņi no mašīnām, lidmašīnām. Visur ir ēkas. Grūti atrast vietu, kur nebūtu redzama kāda ēka vai ceļš.

Kas ir daba Nīderlandē? Viss ir iztaisīts kā ar lineālu. Visi dambji, grāvji – viss ir taisns ar 90 grādu stūriem. Tā nav daba! Bet Latvijā pat netālu no Rīgas Baltezerā, kad es tur biju ar draugiem sēņot, es ievēroju, ka tur ir eglītes ar ķērpjiem, ak, cik skaistas!

Un vienā brīdī es vairs nesapratu, kur man jāiet. Nīderlandē nevar nomaldīties no ceļa, bet šeit var’’.

Izstādē ‘’Gaismas klusumā’’ skatāmi gan Nīderlandē, gan Latvijā tapušie darbi – gleznas un objekti. Daba tajos ir viens no centrālajiem tēliem, bet tās nav parastas dabas studijas, bet filozofiskām pārdomām piepildīti darbi, kuros jūtama ietekme no mitoloģijas, senām kultūrām, dažādām garīgām praksēm, arī Rēriha idejām.

Pats Pēters Jansens savas ainavas mēdz dēvēt par mūžīgajām ainavām, kam līdzīgi kā mūzikā ir savi ritmi un akordi. Izstāde ‘’Gaismas klusumā’’ Jūrmalas muzejā apskatāma līdz 26.maijam.