Latvija dzemdes kakla vēža profilaksi ir krietni uzlabojusi, bet darāmā vēl daudz – tā dzemdes kakla modrības mēnesī vērtē ginekologi. Pasaules veselības organizācijā uzskata, ka šo vēzi ir iespējams izskaust, taču sievietēm Latvijā tas joprojām ir ļoti izplatīts.
Man gribas teikt, ka es neko nezinu, kas tas ir. Jo tad, kad es gāju skolā, kas bija kādus desmit gadus atpakaļ, cik es atceros, bioloģijas stundās par šādām lietām nerunāja.
Tā ir 27 gadus vecās Leldes balss. Pēc dzemdes kakla vēža skrīninga viņai atklāta inficēšanās ar cilvēka papilomas vīrusu. Veicot tālākas pārbaudes Lelde uzzināja, ka dzemdes kaklā notikušas arī priekšvēža izmaiņas.
Valsts apmaksātais skrīnings ir daļa no dzemdes kakla vēža apkarošanas stratēģijas. Latvijā vidēji ik gadu atklāj 200 līdz 250 jaunus dzemdes kakla vēža gadījumus. Lielāko daļu atklāj jau ielaistās stadijās, jo sievietes nav apmeklējušas agrīno diagnostiku.
Pasaules veselības organizācijā uzskata, ka dzemdes kakla vēzis var tikt izskausts. PVO stratēģijā noteikti sasniedzamie mērķi – 90-70-90. Proti, jāvakcinē 90% meiteņu vecumā līdz 15 gadiem, 70% sieviešu jātestē ar augstas precizitātes testu līdz 35 gadu vecumam un jānodrošina ārstēšana 90% sieviešu priekšvēža stadijā.
Dzemdes kakla vēža modrības mēnesī skaidrojam, kā ar šo mērķu sasniegšanu sokas Latvijā.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X