Latvijā tapis jauns mākslīgā intelekta risinājums - “Sinapse”, kas ar datorredzes palīdzību veselības aprūpes speciālistiem palīdzēs ātrāk diagnosticēt insultu. Ierakstā par to, kā medicīnas nozarē ienāk mākslīgais intelekts un kādi vēl pārsteigumi šajā jomā gaidāmi nākotnē.
Latvijas mākslīgā intelekta (MI) risinājumu izstrādātājs "Apply" sadarbībā ar radiologiem izveidojis rīku "Sinapse", kas ar 80% efektivitāti ļauj atklāt agrīnu išēmisko insultu. Šī gada maijā Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā ar šo rīku caurskatīti vairāk nekā 400 datortomogrāfijas izmeklējumu, tādā veidā trenējot mākslīgo intelektu insultu pamanīt arvien precīzāk un ātrāk.
Išēmiskā insulta diagnosticēšanā ir svarīgs ik mirklis, jo katru minūti iet bojā aptuveni divi miljoni nervu šūnu, radot nopietnus bojājumus cilvēka veselībai. Stradiņa slimnīcas asociētais profesors, radiologs Kārlis Kupčs pastāstīja, ka gluži kā ikviena dzīve būtne, arī mākslīgais intelekts mācās ik brīdi, atpazīstot insultu un spējot laikus informēt par nepieciešamo medicīnisko palīdzību.
Veiksmīgi apmācot “Sinapsi”, radiologi iegūs palīgu, kurš nenogurs, strādās ātrāk un precīzāk.
Pašlaik “Sinapse” fokusējas tikai uz išēmisko insultu, tomēr jau tagad tā spēj pamanīt arī citas novirzes no normas, piemēram, asinsizplūdumu vai audzēju. “Sinapse” vēl nav tik attīstīta, lai pati spētu nosaukt šīs novirzes, taču saprot, ka izmeklējumā kaut kas nav labi. Atzinīgi jauno risinājumu vērtē arī Rīgas Tehniskās universitātes vadošais pētnieks Ēvalds Urtāns, kurš norāda, ka šāds sasniegums ir liels retums daudzviet pasaulē, tai skaitā arī medicīnas nozarē, jo nereti šķērslis ir datu aizsardzības prasības.
Ēvalds Urtāns norādījā, ka mākslīgais intelekts jau tagad ir iebūvēts gan rentgena iekārtās, gan citās un spēj ļoti augstā līmenī noteikt diagnozi. Pagaidām gan vienīgi ārsts ir tas, kurš pieņem gala lēmumu par kāda izmeklējuma rezultātiem.
Par to, cik sarežģīti bija izveidot šādu mākslīgā intelekta instrumentu un kādi varētu būt turpmākie sasniegumi šajā jomā, plašāk pastastīja Latvijas mākslīgā intelekta risinājumu izstrādātāja "Apply" vadītājs Agnis Jakubovičs.
Tagad pēc ārstu iniciatīvas izveidot šādu rīku īšēmiskais instults Latvijā tiks atklāts ātrāk. Akūts išēmiskais insults ir otrais izplatītākais nāves cēlonis un trešais biežākais invaliditātes iemesls pasaulē un arī Latvijā. Ieraugot tādus simptomus kā paralīze vienā vai abās ķermeņa pusēs un runas vai kustību traucējumi, nekavējoties jāsauc ātrā palīdzība. Katra sekunde ir svarīga, lai ārsti spētu izglābt cilvēku, novēršot neatgriezeniskus veselības bojājumus. Gada laikā Stradiņa slimnīcā ar diagnozi akūts išēmisks insults nonāk aptuveni 1000 pacientu un tiek veiktas apmēram 200 trombektomijas.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X