Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā Latvijas slimnīcās un medicīnas centros līdz šim palīdzību saņēmuši aptuveni 240 ievainoto Ukrainas aizstāvju, no kuriem patlaban ārstējas ap 40. To Latvijas Radio uzzināja labdarības projektā „M-Help” jeb latviski „medicīniskā palīdzība”, kas palīdz cietušos ukraiņu kareivjus nogādāt Latvijā. Daudzi cietušie mūsu valstī saņemot psiholoģisko rehabilitāciju – viņu vidū arī kareive ar segvārdu „Gerda”.

"Mūs saņēma ciet 2022. gada maijā. Uz bunkuru šāva ar ieročiem. Divas sievietes guva traumas un nomira uz manis. Es joprojām nesaprotu, kā man tajā situācijā izdevās palikt dzīvai."

Vienības „Azov” kareive Gerda, aizstāvot Mariupoli, guva galvas un ceļgala traumu, taču medicīnisko palīdzību saņēmusi vien gadu vēlāk. Divas nedēļas pēc viņas ievainojuma Ukrainas armijas virspavēlnieks norādīja „Azov” kaujiniekiem padoties, un tā Gerda kopā citiem karavīriem nonākusi gūstā, kur pavadījusi gadu.

Pērnā gada maijā Krievija ar Ukrainu veica karagūstekņu apmaiņu. Viņu vidū bijusi arī Gerda, kura nonākusi slimnīcā, kur viņu izmeklējuši un viņai veikuši operācijas. Decembrī Gerda nonākusi Latvijā, kur pēc skaudrās un psiholoģiski smagās pieredzes rehabilitējas Sociālās integrācijas valsts aģentūrā. Tur viņa saņemot nomierinošas procedūras, masāžas, apmeklējot ūdens aerobiku un strādājot ar psihologu. Gerda atzīst – karavīriem pēc būšanas gūstā galvenais ir atrasties drošībā.

Gerda ir viena no aptuveni 240 Ukraiņu karavīriem, kas kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā ārstējas un rehabilitējas Latvijā. Patlaban valstī palīdzību saņem 40 karavīru. To Latvijas Radio teica labdarības projektā „M-Help”, kas latviešu valodā nozīmē „medicīniskā palīdzība”. Projekta organizators Arvis Rekets norāda, ka Latvijā ievainotie ārstējas Gaiļezera un Stradiņa slimnīcās, Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcā, rehabilitācijas centrā „Vaivari” un Sociālās integrācijas valsts aģentūras medicīnas centrā, kur palīdzību saņem arī Gerda.

Ar cietušajiem Ukraiņu karavīriem autobusi Latvijā ierodas reizi mēnesī. No aptuveni 240 ievainotajiem, kurus Latvija līdz šim ir uzņēmusi, vairāk par pusi ārstējušies ap mēnesi, bet ir arī tādi, kuri palikuši pat gadu – stāsta Rekets.

Pēc karavīru atveseļošanās projekta „M-Help” pārstāvji palīdzot viņus nogādāt atpakaļ Ukrainā. Marta vidū dzimtenē atgriezties taisoties arī Gerda, kura plānojot palīdzēt kara veterāniem, lai sadarbībā ar citām valstīm saviem bruņotajiem spēkiem palīdzētu nodrošināt kvalitatīvu medicīnisko un psiholoģisko palīdzību ārvalstīs, taču, kā saka „azoviete” , kara laikā tas būs izaicinoši.