Pagājuši simts gadi kopš dibināta Latvijas armija. Apaļo gadskārtu bruņotie spēki atzīmēs jūlijā, savukārt Latvijas Radio skan nelieli latviešu karavīru dzīves stāsti. Stāsts par Frici Audzi no Neretas, kurš Pirmā pasaules kara laikā bija ieskaitīts Krievu ekspedīcijas korpusā un dienēja Francijā.

Fricis Audze ir  dzimis Neretā 1894. gadā. Jau 1916. gadā viņš ir mobilizēts krievu armijā, Pirmā pasaules kara laikā un viņš ir ieskaitīts Krievu ekspedīcijas korpusā. Ar kuģi karavīrus no dažādām valstīm nogādāja caur Valdivostoku līdz Brestas ostai Francijā, kur arī Fricim sākās kara darbība.

Fricim Audzem kara dienests beidzās 1919. gadā Francijas teritorijā, un viņš izlemj palikt Francijas teritorijā arī pēc kara un strādā „Reno” rūpnīcā līdz pat 1923. gadam un tikai tad pārnāk mājas.

Francijā viņš pavadījis astoņus gadus un Latvijā jau atgriezās kā eiropietis ar plašāku pasaules redzējumu.

„Turklāt šiem karavīriem, kas tika nosūtīti uz Franciju, kamēr viņi brauca uz kuģiem, bija piesaistīti franču karavīri, kas mācīja valodu. Daudzi latvieši, kas bija šajās teritorijās, cēla savu pasaules redzējumu,” vērtē Mārtiņš Mitenbergs.

Rubrika tapusi sadarbībā ar Latvijas Kara muzeju. Ziņas muzejam iesniedza viņa meita Aina Audze.