Pagājuši simts gadi kopš dibināta Latvijas armija. Apaļo gadskārtu bruņotie spēki atzīmēs jūlijā, savukārt  Latvijas Radio skan nelieli latviešu karavīru dzīves stāsti. Stāsts par Jāni Lapiņu, kurš cīnījies pret bermontiešiem un arī piedalījies Latgales atbrīvošanā. Apbalvots ar Lāčplēša Kara ordeni, bet vēlāk devies uz Krieviju, kur 30. gados vadījis kolhozu.

Jānis Lapiņš, Mārtiņa dēls, dzimis 1895. gadā Jaunjelgavas apriņķī Ilzenes pagastā. Mūslaikos tā jau sanāktu Lietuvas teritorija.

Viņš ir studējis Tērbatas Universitātē Fizikas un matemātikas fakultātē, vēlāk mācījies Lauksaimniecības institūtā Maskavā. Latvijas armijā brīvprātīgi iestājies 1919. gadā. Un piedalījās kaujās pret bermontiešiem un pēc tam arī ir Latgales atbrīvošanā. Viņam piešķirts Lāčplēša Kara ordenis.

"Jānis Lapiņš atvaļinātas no dienesta 1924. gadā un drīz pēc tam aizceļojis uz Padomju Savienību. Jāatzīmē, ka šādi Lāčplēša Kara ordeņa kavalieri, kas devās uz Padomju Savienību, nav ierasta lieta, bet Latvijas vēsturē mēs kādus četrus, piecus, šādus gadījumus varam atzīmēt," stāsta vēsturnieks Mārtiņš Mitenbergs.

20. gadu 30. gados viņš tālajā Krievijā ir vadījis kolhozu. Jānis Lapiņš 1938. gadā 43 gadu vecumā nošauts Novgorodas cietumā. iespējams, viņš tikai apcietināts, tikai tāpēc, ka bija latvietis.

Rubrika tapusi sadarbībā ar Latvijas Kara muzeju. Ziņas sniedza Ivars Galanders.