Daugavgrīvas cietoksnī var individuāli apmeklēt audio-izrāžu ciklu „Mans nepanesamais kultūras mantojums”, ko rīko Latvijas Jaunā teātra institūts. Ciklā ir četras izrādes, kuras veidojuši Latvijas studenti, kopā ar jauniešiem no Norvēģijas un Kipras. Lai izrādes varētu baudīt – apmeklētājam nepieciešams vien mobilais telefons. Klausoties audioierakstus iespējams iepazīties ar cietoksni un dzirdēt vairākus vēsturiskus stāstus.

Tu esi šeit. Es esmu savās mājās, pusstundas brauciena attālumā no šejienes. Es skatos pa logu un redzu tevi cauri stiklam. Tu esi šeit, šajā vietā un laikā.

Tā ir Latvijas Jaunā teātra institūta studentes Līgas Ūbeles balss, un šis ir sākums vienai no studentu veidotām audioizrādēm Daugavgrīvas cietoksnī. Kopumā četras izrādes tapušas starptautiskā studentu sadarbības praksē kopā ar jauniešiem no Norvēģijas un Kipras.

Tagad sāc virzīties uz priekšu. Sāc iet ar drošiem soļiem – soli pa solim, soli pa solim, soli pa solim, soli pa solim.

"Mūsu veidotā audioizrāde „Atbalsojums” ir veidota – tas sākuma izejas punkts bija domāt par ritmu, kas ir saskatāms dabā un šajās vietās," stāsta Līgas Ūbele.

Izrāde veidota kā pastaiga, kuras laikā, sekojot autores norādēm, var iepazīt Daugavgrīvas cietoksni – gan visiem labi redzamās tā daļas, gan vietas, kur pašam ieiet varbūt pat mazliet bail. Lai pastaiga būtu aizraujošāka, tās laikā dzirdams arī vēsturisks stāsts.

Sveiks! Šis ceļš, uz kura šobrīd stāvi ved uz Daugavgrīvas cietokšņa galvenajiem vārtiem. Te iesāksies mūsu pastaiga, un caur šiem vārtiem tu ieiesi cietoksnī kā apmeklētājs.

Savukārt, tikko dzirdējāt citas audioizrādes sākumu, tās autori ir Oskars Moore un Betija Zvejniece, kuru arī satieku cietokšņa teritorijā.

Izrādes nosaukums ir „Kas es esmu, kad ienāku?” un tā pēta cietokšņa ceļu transformāciju gan tiešā, gan pārnestā nozīmē. Jo Daugavgrīvas cietokšņa galvenā nozīme, kas bija militārā nozīme, zuda un tajā brīdī, kad tā zuda, cietoksnis nonāca strupceļā un ko tad iesākt ar vietu, kuras nozīme vairs neeksistē un kurai nav šī sākotnējā jēga?

Šī pastaiga ilgst aptuveni 40 minūtes un ļauj sīkāk izzināt cietokšņa ceļus un būtību. Lai sagatavotu audioizrādes, iepriekš bija jāveic pamatīgs izpētes darbs, atzīst studentes. Galvenais izrāžu uzdevums ir likt mazliet apstāties laikam un ļaut cilvēkam iepazīt vietas, ko ikdienā neredzam.

Audioizrādes Daugavgrīvas cietoksnī pieejamas ikvienam interesentam sestdienās un svētdienās no 10 rītā līdz četriem pēcpusdienā, līdzi jāņem mobilais telefons.