23. februārī  Nacionālajā operā pirmizrādi piedzīvos čehu komponista Leoša Janāčeka operas "Jenūfa" iestudējums Alvja Hermaņa režijā un scenogrāfijā.

Pasaules pirmizrāde tam bija 2014.gadā Briseles operā, un Latvijas iestudējumā būs izmantotas oriģinālās dekorācijas, rekvizīti un kostīmi, kas radīti Briseles operas darbnīcās. Hermaņa iestudējums ir vizuāli ļoti krāšņs, tajā liela loma ir horeogrāfijai, bet pāri visam ir Janāčeka mūzika, ko režisors raksturo kā bezgalīgi skaistu.

Leoša Janačeka opera risinās Čehijā, Morāvijas ciematā, un ir skaudrs stāsts par mīlestību, noziegumu un piedošanu. Operu komponists veltījis savas meitas piemiņai, kuru viņam agri nācās zaudēt, bet šis smagais zaudējums iezīmēja liktenīgu pavērsienu viņa daiļradē, kas pārauga jaunā radošā kvalitātē. Janāčeks savā mūzikas valodā sakausē klasiskās un tautas mūzikas tradīcijas, viņa mūzika izpildītājiem paver jaunus apvāršņus operas žanrā, ko par svarīgu aspektu izceļ operas direktors Egils Siliņš.

Kā atzīst muzikālais vadītājs un diriģents Mārtiņš Ozoliņš – Janāčeka operā ir milzīga emociju gammas gradācija, sākot no trausli intīmām noskaņām līdz dramatiski sakāpinātam, gandrīz kliedzošam jūtu izvirdumam. Iestudējot darbu, pieaicināts arī čehu valodas koučs.

Pirms desmit gadiem Alvja Hermaņa oriģināliestudējums piedzīvoja pirmizrādi Briseles operā, tas rādīts arī Itālijā un Polijā, un režisors atzīst, ka ir ļoti iepriecināts par šo Latvijas versiju, jo katra interpretācija piešķir iestudējumam pilnīgi citu enerģētiku un dvēseli.

Iestudējumā ļoti svarīga ir baleta klātbūtne, kā arī ļoti krāšņais vizuālais tēls, kurā īpaši izcelts Morāvijas reģiona kolorīts.

Egils Siliņš vēl pirms pirmizrādes operteātrī pamanījis vairākus ar iestudējumu nesaistītus cilvēkus, kuri jau šobrīd ir pilnīgā izrādes vizuālā valdzinājuma varā.

Iestudējuma "Jenūfa" pirmizrāde Nacionālajā operā skatāma ceturtdien, 23.februārī.