Ar piemiņas brīdi un dažādiem pasākumiem Ukrainā otrdien atzīmē desmito gadskārtu, kopš sākās "Eiromaidans" jeb ukraiņu Pašcieņas revolūcija. Par spīti valstī notiekošajam karam, ukraiņi vēsturiskos notikumus piemin Kijivā pie "Eiromaidana" piemiņas sienas. 

Pirms desmit gadiem – 2013. gada 21. novembra vakarā, protestējot pret valdības lēmumu neparakstīt asociācijas un tirdzniecības līgumu ar Eiropas Savienību (ES) valstīm, Kijivas ielās izgāja cilvēki.

"Šis ir sākums cīņai par Ukrainas neatkarību. Ukrainai ir jābūt Eiropas Savienībā!" tika skandināts skaļruņos.

Sākās tā dēvētais "Eiromaidans" jeb Pašcieņas revolūcija, kas turpmākajos mēnešos Kijivā un daudzās citās Ukrainas pilsētās pulcēja miljoniem ukraiņu.

Par vienu no miermīlīgā protesta formām kļuva spēlēšana uz klavierām. Tās tika iznestas ielās. Nereti - novietotas milicijas vai specvienības karavīru degungalā. Cilvēki nāca un spēlēja klavieres.

Taču viss nebija tikai mierīgi. Pēc tam, kad milicija izdzenāja miermīlīgu studentu protestu, strauji pieauga Maidana dalībnieku skaits. Sākās sadursmes ar specvienību "Berkut", kas ar spēku centās izdzenāt protestētājus. Uzradās arī snaiperi.

Kopumā sadursmēs ar Ukrainas bijušā prezidenta Viktora Janukoviča atbalstītajiem tiesībsargiem un snaiperiem tika nogalināti 107 protestētāji. Vēl aptuveni 2000 cilvēku tika ievainoti.

Bet Maidana dalībnieki uzvarēja. Naktī uz 22. februāri prezidents Janukovičs aizbēga no Ukrainas. Viņš patvērās Krievijā.

""Eiromaidans" ir viens no lielākajiem miermīlīgajiem protestiem Eiropā, pat pasaulē, kas ilga 94 dienas un kurā piedalījās vairāk nekā 8 miljoni Ukrainas pilsoņu," stāstīja Kijivas Nacionālā Pašcieņas revolūcijas muzeja ģenerāldirektors Ihors Pošivailo.

Intervija ar viņu notiek pāris dienas pirms Maidana desmitās gadskārtas. Tā aprit valstij ļoti smagos apstākļos – Krievijas pilna apmēra iebrukums Ukrainā turpinās jau vairāk nekā pusotru gadu. Aptuveni miljons ukraiņu ar ieročiem rokās šobrīd aizstāv valsts tiesības eksistēt, tiesības būt brīviem un neatkarīgiem.