Dārdzība, augstās pārtikas un dažādu produktu cenas pēdējā gada laikā pieminētas ne vienu reizi vien. Cilvēki sociālajos medijos joprojām dalās arī ar novērojumiem par to, cik kas maksā kaimiņos – Lietuvā un Igaunijā. Tā kā visai bieži iedzīvotāji Latviju šajā ziņā min kā dārgāko no Baltijas valstīm, Latvijas Radio salīdzināšanai veica pāris pirkumus katrā valstī.

Pirms dodamies uz veikaliem Lietuvā, Latvijā un Igaunijā, ar kolēģi vienojamies, ka iepirksimies pēc iespējas lielāka tirdzniecības tīkla veikalā un pirksim sākumcenā lētākās kūtī dētas olas, 82% saldkrējuma sviestu, litru piena ar 2,5% tauku saturu, 300 gramus baltmaizes un vietējos garos gurķus. Lielveikalu Lietuvā apmeklēja Latvijas Radio korespondente Kurzemē Inga Ozola.

Savukārt Latvija un Igaunijā iepirkās Santa Ādamsone.

Produkti Latvijā pirkti lielākajā pārtikas veikalā Valkā, bet lai noskaidrotu, cik šie paši produkti izmaksā Igaunijā, devos aptuveni trīs kilometrus tālāk – uz Igaunijas pilsētu Valgu. Kopējā pirkuma summa Igaunijas čekā, ja skaita gurķu kilograma cenu, ir par 36 centiem lētāka. Jāpiemin, ka gan Igaunijā, gan Latvijā dažas preces bija ar atlaidi – ja visu pārdotu bez dzeltenās cenu zīmes, produkti Latvijā būtu vēl par 16 centiem dārgāki. 

Kur tad lētāk? Secinājumus izdarīt grūti – jāņem vērā sortiments (bija arī lētāki produkti, bet izpirkti), akcijas. Turklāt iegādājāmies vien dažus produktus. Arī abpus robežai satiktie Valkas un Valgas iedzīvotāji norāda uz to, jautājums nav viennozīmīgi atbildams.

Galu galā Latvijas Radio visizdevīgāk iepirkties sanāca Lietuvā. Līdzīgi secinājumi ir arī Agroresursu un ekonomikas institūtā. Tur salīdzinoši nesen, jūnijā, cenu salīdzinājumu veica Lauksaimniecības tirgus veicināšanas daļas vadītāja Ingūna Gulbe.

Kādēļ starp Latviju un kaimiņvalstīm Baltijā ir kādas atšķirības, ir vairāki skaidrojumu, uzskata pētniece Ingūna Gulbe.