Latvijas skolās un bērnu dārzos mācīsies vairāk nekā 3000 ukraiņu skolēnu. Viņu izglītošana plānota tikai latviešu valodā vai ukraiņu valodā mazākumtautību programmās. Pašas ukraiņu ģimenes rēķinās ar latviešu valodas izaicinājumiem gada sakumā, bet vienlaikus vecāki saka, ka savos bērnos novēro ilgas pēc klātienes mācībām. Savukārt pašvaldības bažījas par pedagogu un atbalsta personāla trūkumu, lai kvalitatīvi apmācītu papildu skolēnu skaitu.

Rīgas atbalsta centrā Ukrainas iedzīvotājiem satiktā ukrainiete Tatjana stāsta, ka viņas mazdēls Vladislavs kādā Rīgas skolā ies 8. klasē. Iepriekš ģimene interesējusies trīs skolās un vietu atrada ātri. Pie izaicinājumiem vecmāmiņa min, ka pašu skolēnu īpaši satrauc latviešu valodas zināšanu trūkums.

Savukārt divgadīgā ukraiņa Aleksandra māte arī vārdā Tatjana stāsta, ka dēls jau apgūst latviešu valodu bērnudārza vidē. Māte pārliecināta, ka Aleksandram ar valodu problēmu nebūs, ja ģimene Latvijā paliks uz ilgāku laiku, bet šobrīd savas uzturēšanās ilgumu viņa neprognozē.

Ukrainietei Innai ir 10 gadus vecs dēls, kurš arī šodien uzsāks mācības vienā no Rīgas skolām. Māte stāsta, ka kopš marta zēns mācījās attālināti, bet ukraiņu ģimene pieņēma lēmumu, ka viņam jāmācās kādā Latvijas skolā klātienē, jo bērnam ir īpaši nepieciešama arī saziņa ar vienaudžiem un vietējo sabiedrību.

Inna arī darbojas dienas centrā ukraiņu bērniem Rīgā, kur kopš jūnija norit latviešu valodas nodarbības. Tās vasaras mēnešos apmeklēja līdz 70 bērnu dienā. Valodas nodarbības ukraiņu bērniem vada Antra Derkevica.

Rīgas domes Izglītības departamenta pārstāve Baiba Sieceniece iezīmē situāciju ar ukraiņu audzēkņiem Rīgas skolās kopumā.

Talsu novada domes dati liecina, ka novadā mācīsies vairāk nekā 30 ukraiņu skolēnu un lielākā daļa mācības bija sākuši jau pavasarī. Pašvaldības vadītājas vietnieks izglītības jautājumos Dainis Karols no Latvijas Zemnieku savienības stāsta, ka ir arī vecāki, kas izvēlējušies gan mūsu izglītības sistēmu, gan arī bērni paralēli mācās tālmācībā Ukrainas skolās, lai nezaudētu saikni ar mācību procesu dzimtenē.

Tikmer Daugavpilī vecumā no 7 līdz 18 gadiem patlaban reģistrēti 250 ukraiņu bērnu, no kuriem 64 pieteikušies pilsētas pamatskolas grupā un septiņi vidusskolas grupā, kā arī 57 bērni mācīsies pirmskolas izglītības iestādēs. Pašvaldības Izglītības pārvaldes pārstāve Ilze Onzule norada, ka trūkst arī pedagogu papildu skolēnu apmācībai.

Šajā mācību gadā Latvijā kopuma mācību gaitas uzsāks vairāk nekā 3000 ukraiņu skolēnu. Katram ukraiņu skolēnam Latvijā pienākas valsts atbalsts 50 eiro mācību līdzekļu iegādei un 257 eiro mācību procesa nodrošināšanai.