Pagājušā gadā Latvijas kopējais preču un pakalpojumu tirdzniecības apgrozījums ar Izraēlu bija 116,1 miljoni eiro, kas ierindoja Izraēlu 45. vietā Latvijas ārējās tirdzniecības partneru vidū. Visvairāk mūsu valsts uzņēmumi uz Izraēlu ekspertēja graudus, pārtikas produktus, piemēram, saldumus un zivis, kā arī alkoholu un kokrūpniecības izstrādājumus. Vai un ar kādiem sarežģījumiem Latvijas eksportētāji saskaras laikā, kad Izraēlā noris palestīniešu islāmistu grupējuma “Hamas” uzbrukums.

"Apjoms nav liels, bet priecē tas, ka eksporta un importa bilance ar Izraēlu ir pozitīva," Latvijas eksportu uz Izraēlu 2022. gadā vērtē Latvijas inovāciju un tehnoloģiju pārstāvniecības Izraēlā vadītāja Irina Rubinčika, sakot, ka pērn Latvijas kopējais preču un pakalpojumu tirdzniecības apgrozījums ar Izraēlu bija 116,1 miljoni eiro, kas ierindoja Izraēlu 45. vietā Latvijas ārējās tirdzniecības partneru vidū.

Irina Rubinčika stāsta, ka izrāviens saistāms ar pandēmijas laika izaugsmi, jo bija uzņēmumi, kas izmantoja iespēju.

Uz jautājumu, kā palestīniešu islāmistu grupējuma “Hamas” uzbrukums Izraēlai ietekmē eksporta darījumus, Irina Rubinčika teic, ka pirmkārt, būs jāsakaras ar loģistikas problēmām.

Latvijas Eksporta asociācijas "The Red Jackets” valdes loceklis Jānis Ošlejs akcentē, ka Izraēla kā eksporta partneris ir nozīmīgs daudziem Latvijas uzņēmumiem, arī viņa vadītājam uzņēmumam „Primekss,” kas uz šo valsti eksportē industriālo betona grīdu risinājumus. Vienlaikus Ošlejs akcentē, ka šī brīža situācija ir nopietna un tā ietekmē arī uzņēmumus, kas no Latvijas eksportē uz Izraēlu.

Faktu, ka karadarbība Izraēlā būtisku ietekmi uz eksporta darījumiem neatstāj apliecina Līvānos bāzētā optiskās šķiedras uzņēmuma „Light Guide Optics International” vadītājs un līdzīpašnieks Daumants Pfa- froda. Uzņēmumam Izraēla ir nozīmīgs eksporta partneris un darījumi ar šo valsti veido apmēram 20% no apgrozījuma. „Light Guide Optics International” vadītājs atklāj, ka vienīgās rūpes šobrīd ir par loģistiku, jo gaisa satiksme kara darbības dēļ ir ietekmēta.

Savukārt LIAA pārstāve Izraēlā Irina Rubinčika stāsta, ka patlaban apzina Latvijas eksportētājus, lai saprastu ar kādām problēmām tie saskaras un kā grūtības ir iespējams risināt.