Pēc nepilnām divām nedēļām pēc vairāku gadu prombūtnes savā mājvietā atgriezīsies Latvijas Leļļu teātris. Atjaunotā ēka tiks atklāta ar īpašu notikumu – novatoriskā tehnikā veidotu papīra animācijas izrādi "Sibīrijas haiku". Tās pamatā ir daudzas godalgas ieguvušais lietuviešu grafiskais stāsts par izsūtījuma tēmu, kura autores ir Jurga Vile un Lina Itagaki.

Režisoru Valteru Sīli šis darbs spēcīgi uzrunājis, un viņš vēlējies uz skatuves atdzīvināt ne tikai pašu stāstu, bet arī tā zīmējumus. Rezultātā tapis iestudējums neparastā žanrā, kurā arī aktieriem ir jādarbojas neparastos formātos un ļoti daudzpusīgi.

"Sibīrijas haiku" vēsta par lietuviešu zēna Aļģa un viņa ģimenes izsūtījuma pieredzi. Tieši tas, ka stāsts atklāts no bērnu skata punkta un ietērpts grafiskā stāsta formā, padara to īpaši iedarbīgu – uzskata režisors Valters Sīlis. Veidojot izrādi, režisoram bija svarīgi kā vienotu veselumu saglabāt gan tekstu, gan zīmējumus, kas nozīmēja – ļoti daudz radošas izdomas, lai šo ieceri īstenotu.

Gala rezultātā aktieriem bija jākļūst gandrīz vai par cilvēkiem-orķestriem, kas stāsta stāstu, dzied, veido skaņas un trokšņus un vēl darbojas ar papīra lellēm, kas tiek filmētas ar vairākām kamerām un rādītas uz lielā ekrāna. Par tehniku, kādā izrāde veidota, stāsta režisors Valters Sīlis.

Aktiera Riharda Zelezņeva rīcībā izrādes laikā ir galds ar visdažādākajiem priekšmetiem, ar kuriem viņš rada skaņas. Aktrisēm Baibai Vanagai un Elīnai Bojarkinai priekšā kastes ar milzum daudz papīra lellēm, kuras viņas vienu pēc otras ņem ārā un iesaista darbībā, saspēlē ar kameru. Baiba Vanaga atzīst, ka sākotnēji šis bijis sarežģīts darbs ne tikai tehniski, bet arī emocionāli.

Izrādē "Sibīrijas haiku" darbojas arī aktieri Kristīna Varša, Elīna Bojarkina un Artūrs Putniņš, ar tās pirmizrādi 11.novembrī Leļļu teātris svinēs savu atgriešanos mājās atjaunotajā teātra ēkā.