Latvijas investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) sadarbojas ar diasporas pārstāvjiem visā pasaulē, lai veicinātu viņu iesaisti mūsu valsts tautsaimniecības attīstībā. Viņi var piedalīties īpaši diasporai radītā pirmsinkubācijas programmā, papildināt zināšanas biznesa inkubatorā un saņemt grantu biznesa idejas attīstīšanai, lai dibinātu savus uzņēmumus Latvijā. Diasporas pārstāvjiem bieži vien ir arī dažādas inovatīvas biznesa idejas.

LIAA Biznesa inkubatoru departamenta direktore Danuta Pīlapa stāsta, ka inkubācijas programmās diasporas pārstāvjus LIAA iesaista no 2017. gada un pirms trim gadiem notika īpaša kampaņa, lai ārvalstīs dzīvojošos Latvijas iedzīvotājus aicinātu piedalīties biznesa ideju izstrādē pirmsinkubācijā.

Edīte Ligere deviņus gadus dzīvoja Vācijā. Vīrs studēja medicīnu, bet Edīte paralēli studijām uzņēmējdarbībā, vēlāk pārtikas zinātnē, audzināja arī divus bērnus. Dzīvojot Vācijā, viņa piedalījās LIAA programmā remigrantiem un izstrādāja biznesa ideju par inovatīva produkta – šokolādes ar četru veidu kukaiņiem ražošanu. Atgriežoties Latvijā, viņa iestājās Ogres biznesa inkubatorā un šobrīd „Carlos Bugs” šokolāde tiek ražota ārpakalpojumā kādā Latvijas uzņēmumā.

Aija Pušilova ar ģimeni Kuldīgā atgriezās pēc 22 ārvalstīs pavadītiem gadiem. Kopā ar vīru jau bija iegādājušies īpašumu Kuldīgā un nodibināja SIA „Provinces sēta”, kur nodarbojas ar viesu ēdināšanu un izmitināšanu. Aija aktīvi piedalījusies gan remigrācijas, gan LIAA programmās.

Augustā LIAA rīkos videolekcijas un vebinārus par biznesa ideju attīstīšanu un dzīvotspēju, bet rudenī diasporas pārstāvji varēs iesniegt pieteikumus LIAA jaunajai biznesa inkubācijas atbalsta programmai.