Novembris ierasti ir vairāku ļoti nozīmīgu Latvijas kultūras pasākumu laiks. Filmu nozare svin savus svētkus, pasniedzot "Lielos Kristapus", bet teātra ļaudis pulcējas uz lielāko teātra dzīves notikumu "Spēlmaņu nakts". Papildus tam bija paredzēts, ka novembra beigās pirmo reizi notiks arī starptautisks dokumentālā kino festivāls "Artdocfest/Riga", bet Dailes teātrī būs tā 100.jubilejas kulminācijas notikumi.

Kā plānus ietekmējusi izsludinātā ārkārtas situācija, ko no iecerētā nebūs iespējams īstenot, bet ko pārmainīt un pielāgot tiešsaistes formātam?

Jau labu laiku pie Dailes teātra redzama teātra cienītājiem ļoti pievilinoša, liela afiša, uz kuras lasāms "Māra Zālīte. ''Smiļģis". Pirmizrāde 20.novembrī''. Skaidrs, ka šis notikums plānotajā datumā tagad ies secen. Bet novembrī, savā 100. jubilejas mēnesī, teātris piedāvās divus digitālos projektus.

"Viens no tiem top sadarbībā ar Latvijas simtgades biroju un portālu "Delfi" ar nosaukumu "Dailes teātrim 100". Šī projekta ietvaros mēs rādīsim skatītājiem neredzamo teātra pusi par to, kā top izrādes. Principā to, kas notiek aizkulisēs. Sākot no idejas par režiju, scenogrāfiju, dekorāciju ražošanu. Līdz tam, kas izrādes laikā notiek aizkulisēs. Iepazīstināsim ar izrāžu tapšanas procesu, lai skatītājam, nākot pēc tam uz izrādēm, būtu vēl interesantāk," stāsta Dailes teātra pārstāvis Marko Rass.

Otrs digitālais projekts būs kostīmu izstāde "Tuvāk kailumam", ko veido māksliniece Ilze Vītoliņa un kurā būs skatāmi aptuveni 40 teātra izrāžu kostīmi, gan vēsturiskie, gan mūsdienu, sākot no Ilmāra Blumberga "Jāzepa un viņa brāļiem" līdz Ilzes Vītoliņas "Bīstamajiem sakariem".

Abi digitālie projekti ceļu pie lasītājiem un skatītājiem sāks 19. novembrī, kas ir Dailes teātra 100. jubilejas diena.

23.novembris savukārt jau daudzus gadus nemainīgi ir "Spēlmaņu nakts" balvu pasniegšanas svētki. Arī šogad tie notiks, tikai, protams, ļoti atšķirīgā formātā nekā pierasts. Visdrīzāk tas būs Latvijas Televīzijas veidots raidījums, bet pie detaļām radošā komanda šobrīd ļoti intensīvi strādā, lai spētu noorganizēt visu atbilstoši ārkārtas situācijai, stāsta Teātra Savienības vadītāja Daiga Gaismiņa-Šiliņa.

Arī jau šonedēļ gaidāmais Nacionālais kino festivāls "Lielais Kristaps", par spīti visam, notiks, tikai arī, protams, būs citādāks nekā iecerēts. Kinoteātrī filmas skatīties nevarēs un tradicionālajā formātā nebūs arī balvu pasniegšanas ceremonija, stāsta Kinematogrāfistu savienības vadītāja Ieva Romanova.

"Lielā Kristapa" norises laiks ir no 12. līdz 15. novembrim. Visu šo laiku vietnē "filmas.lv" skatītājiem būs iespēja noskatīties balvai nominēto filmu izlasi, pirmizrādes un Mūža balvas laureāta Kalvja Zalcmaņa retrospektīvu. Savukārt balvu pasniegšanas ceremoniju jau minētajā jaunajā formātā - būs iespēja vērot tiešraidē 15. novembrī LTV1, LSM.lv.