Lietuva pēdējās nedēļās pieredz strauju koronavīrusa Covid-19 izplatības pieaugumu. Strauji aizpildās arī Covid-19 pacientiem atvēlēto gultasvietu skaits slimnīcās. Vienlaikus vakcinācijas tempi saglabājas zemi. Tomēr amatpersonas ir pārliecinātas, ka rudenī mācības skolās atsāksies klātienē. Lietuvieši arī nevēlas vēlreiz ieviest vispārēju karantīnu un iedragāt ekonomiku, tāpēc domā par ierobežojumiem tiem, kuri nebūs vakcinējušies pret nāvējošo vīrusu.

Lietuvā jaunu Covid-19 inficēšanās gadījumu skaits pēdējās dienās ir sasniedzis apmērus, kādi nebija pieredzēti kopš maija beigām. Piemēram, pirmdien valstī reģistrēja 517 saslimšanas gadījumus.

Lietuvā Covid-19 14 dienu kumulatīvais rādītājs uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju ir pārsniedzis 202 gadījumus.

Lietuvas Veselības ministrijas padomnieks Marjus Čurļonis Latvijas Radio sacīja, ka inficēto skaita pieaugums nav pārsteigums, tomēr tas noticis agrāk nekā prognozēts.

“Mēs prognozējām, ka tas sāksies augustā, bet tas sākās nedaudz agrāk. Mēs gaidījām inficēto skaita pieaugumu, bet varbūt ne tik pārsteidzoši lielus skaitļus,”

pastāsīja Čurļonis.

Otrdien Lietuvas slimnīcās ārstējās 323 Covid-19 pacienti, no kuriem 41 sniedza intensīvo aprūpi. Marjus Čurļonis stāsta, ka pašlaik Covid-19 pacientiem ir rezervētas 350 gultasvietas slimnīcās. Ja šo skaitli pārsniegs, tad būs nepieciešams reorganizēt veselības aprūpes pakalpojumus, lai varētu palielināt Covid-19 pacientiem nepieciešamo gultasvietu skaitu.

“Tas nozīmē, ka daļu pacientu varētu pārvest uz citām slimnīcām. Iespējams, ka atsevišķu pakalpojumu sniegšanu varētu novirzīt uz citām vietām, lai palielinātu gultasvietu skaitu. Tas nav saistīts tikai ar fizisku gultasvietu skaitu, bet arī ar mediķiem, kuri strādā ar pacientiem. Tā ir pati svarīgākā lieta. Bet es domāju, ka esam daudz mācījušies no pandēmijas otrā viļņa, kad situācija bija ļoti sarežģīta. Mēs spējām tikt galā. Mediķi zina algoritmus, zina kā aprūpēt Covid-19 pacientus. Vīrusa “delta” variants ir atšķirīgs, bet veselības aprūpes procedūras nemainās,” apgalvo Čurļonis.

Veselības ministrijas padomnieks vakcinācijas gaitu Lietuvā vērtē kā apmierinošu. Līdz šim vismaz vienu Covid-19 potes devu ir saņēmuši nedaudz vairāk kā 53% Lietuvas iedzīvotāju, bet divas vakcīnas devas ir saņēmuši gandrīz 47%, vēsta raidsabiedrība “LRT”.

Latvijas Radio apmeklēja vakcinācijas punktu Luķišķu laukumā Viļņas centrā. Iepriekš tur atradās Covid-19 testēšanas punkts, bet tā kā vasaras sākumā testēšanas apjomi strauji saruka, tad Viļņas pašvaldība nolēma to pārveidot par vakcinācijas vietu.

Vakcinācijas punkts ir atvērts septiņas dienas nedēļā un tajā bez iepriekšēja pieraksta var ierasties ikviens vakcinēties gribētājs. Dienā, kad apmeklēju šo vakcinācijas punktu, tur ir pieejamas “AstraZeneca” un “Moderna” vakcīnas.

Lai veicinātu iedzīvotāju potēšanos, Viļņas pašvaldība norīkoja īpašu vakcinācijas autobusu, kas katru dienu piestāj dažādos pilsētas rajonos.

Lietuvas valdība atbalsta stingrāku noteikumu noteikšanu tiem iedzīvotājiem, kuri nav vakcinējušies pret Covid-19 vai to pārslimojuši. Plāns paredz, ka tiem, kuriem nav derīgs Covid-19 sertifikāts, būs atļauts iepirkties tikai nelielos veikalos, viņi nedrīkstēs apmeklēt pasākumus iekštelpās un sabiedriskās ēdināšanas iestādes, frizētavas un skaistumkopšanas salonus. Viņi arī nedrīkstēs izmantot sabiedrisko transportu.

Viļņas centrā otrdien vairāki tūkstoši cilvēku protestēja pret šādiem ierobežojumiem.

Strauji tuvojas 1.septembris, kad bērniem ir jāatsāk mācības. Pagājušajā mācību gadā Lietuvā, tāpat kā daudzās pasaules valstīs, skolēni zinības apguva pārsvarā mājās pie datora.

Lietuvas Veselības ministrijas padomnieks Marjus Čurļonis stāsta, ka Lietuvā jaunajā mācību gadā netiek plānotas attālinātās mācības.

“Mūsu mērķis ir ļaut bērniem doties uz skolām un iegūt izglītību skolās. Mēs joprojām strādājam pie tā, lai nodrošinātu mācības klātienē.

Iespējams, ka būs nepieciešama regulāra testēšana. Skaidras atbildes būs augusta otrajā pusē. Bet es droši varu pateikt, ka 1.septembrī jauno mācību gadu sāksim ar pilnu jaudu,” pārliecināts Čurļonis.

Lietuvā pret Covid-19 vakcinē bērnus, kuri ir sasnieguši 12 gadu vecumu. Līdz šim tur vismaz vienu potes devu ir saņēmuši nepilni 19% bērnu vecumā no 12 līdz 15 gadiem.