Reti un dabā vairs nesastopami augi, kukaiņi un koka saknes stikla kubā. Šie un vēl daudzi citi Latvijas Universitātes Botāniskā dārza simtgadei veltītie audiovizuālie mākslas darbi liek aizdomāties, ka augu un mazo, dzīvo organismu loma patiesībā ir krietni lielāka, nekā var šķist, un ka arī ziemā dārzs dzīvo un elpo. Botāniskais dārzs mainās vakaros – tajā ierīkotajā ziemas pastaigu takā "Gaisma tumsā".

Tropu reģionam raksturīgā rīboņa, kuras fonā skan dažādu putnu čalas, ir dzirdama Latvijas Universitātes Botāniskā dārza vienā no ziemas pastaigu takas pieturvietām, kur, par spīti laikapstākļiem, apmeklētājs var iejusties siltajās zemēs. Šo sajūtu rada arī koku zaru biezoknī paslēpušies liela izmēra telpiski kukaiņi, kas tumsā spīd oranžos un sarkanīgi brūnos toņos. Lai gan var šķist, ka mākslinieki uz alumīnija plātnēm ir attēlojuši eksotiskas radības, īstenībā tās ir sastopamas tepat Latvijā, un pat Botāniskajā dārzā.

Dārza pārstāve Ilze Donova stāsta, ka dzīvo radību vairāk mīt vecos kokos. Ja liekas, ka augs ir pārāk sens, iztrupējis un vairs nav vajadzīgs, tad jāņem vērā, ka tādā kokā var dzīvot daudz dabai vērtīgu sugu radību.

Savukārt kāda cita ekspozīcija liek aizdomāties par to, cik patiesībā augs ir spēcīgs. Botāniskā dārza dibinātājam un direktoram Nikolajam Maltam veltītajā mākslas darbā, var aplūkot stikla kubu, kurā atrodas kāda koka saknes.

Nomierinošas mūzikas pavadījumā stikla kastē ik pa laikam ieslēdzas gaisma, pa retam ieplūst arī balti, mutuļojoši dūmi. Savukārt saknes centrā ir mazs ekrāns, kur vienubrīd ir manāma acs, bet citu mirkli jau nervu sistēma. Turpina ziemas pastaigas tehniskās daļas vadītājs Ģirts Kalniņš.

Botāniskā dārza simtgadei veltītajā mākslas darbu izstādē iespējams iepazīties arī ar pagājušā gadsimta 70. gadu dokumentālu video ierakstu, kurā iemūžināts tā laika dārzs. Var iepazīties arī fotosintēzes procesu un kāpēc tas dzīvībai ir tik svarīgs, un arī ar ledū iesaldētām maskām, kas rotē Volfšmita muižas 18. gadsimta ledus pagrabā.

Ziemas pastaiga „Gaisma tumsā” Botāniskajā dārzā apskatāma vēl visu janvāri katru dienu no pulksten pieciem līdz deviņiem vakarā.