Latvijas zinātņu akadēmija (LZA) šopavasar vēlēs jaunu vadītāju. Pēdējos astoņus gadus akadēmiju vadījis Ojārs Spārītis, kas par vadītāju iecelts divus termiņus pēc kārtas. Tagad uz amatu pretendē divi kandidāti. Taču ap vēlēšanām jau izvērtušās diskusijas un paaudžu nesaskaņas par akadēmijas funkcijām, ēku, līdzšinējo darbu un nākotnes prioritātēm.

Februāra nogalē pieci Latvijas Zinātņu akadēmijas locekļi - Kristaps Jaudzems, Vjačeslavs Kaščejevs, Andris Ambainis, Dagnija Loča un Anatolijs Šarakovskis - atklātā vēstulē sniedza savu atskatu uz Spārīša prezidentūru, kā arī izteica priekšlikumus, kā šo institūciju veidot mūsdienīgāku. Vēstules ievadā norādīts, ka akadēmijas prestižs sabiedrībā, kā arī tās ietekme uz zinātnes politikas veidošanu šobrīd ir nepiedodami zema. 

Gaidāmajās vēlēšanās uz akadēmijas prezidenta amatu patlaban pieteikušies vien divi kandidāti. Viens no tiem ir Latvijas Organiskās sintēzes institūta zinātniskās padomes loceklis, ķīmiķis Ivars Kalviņš. Otrs kandidāts uz Zinātņu akadēmijas vadītāja amatu ir tagadējais akadēmijas ģenerālsekretārs, fiziķis Andrejs Siliņš.

Pēc 14. aprīļa tiks sasaukts Zinātņu akadēmijas senāts, lai lemtu par pilnsapulces datumu, kurā ievēlēs jaunu prezidentu.