20. augustā aprit desmit gadi, kopš Rīgas Biržas ēkā Rīgā, Doma laukumā, strādā Latvijas Nacionālā mākslas muzeja paspārnē esošais mākslas muzejs – Rīgas Birža. Muzeja galvenais uzdevums ir iepazīstināt sabiedrību ar ārzemju mākslu un arī šo apaļo jubileju muzejs sagaidīs ar īpašu svētku izstādi.

Jau desmit gadus Rīgas Biržas ēkā skatāmas ārzemju mākslas pamata ekspozīcijas, kā arī atzīti un augstvērtīgi mākslas darbi dažādās izstādēs, kurām eksponāti tiek vesti no visas pasaules atzītākajām mākslas galerijām.

Mākslas muzejs „Rīgas Birža” pašā Vecrīgas sirdī, Doma laukumā, durvis apmeklētājiem vēra 2011. gada augusta nogalē. Izvēle atstāt Rīgas pils telpas un meklēt jaunas, tobrīd vēl nezinot, kur tieši tās būs, bijis milzu risks, tomēr tagad mierīgi var teikt – tas ir atmaksājies, stāsta muzeja vadītāja Daiga Upeniece.

Lielākais ieguvums, ko sniedza ievākšanās atjaunotajās Rīgas Biržas telpās ir iespēja sadarboties ar dažādiem Eiropas, Amerikas un Āzijas muzejiem, kas līdz tam nebija iespējams, jo vecajās muzeja telpās nebija nedz vietas, nedz arī pienācīgu apstākļu, lai vērtīgos mākslas darbus uzņemtu. Šobrīd, muzeja ekspozīcijas Rīgas Biržas telpās aplūkojis jau aptuveni pusotrs miljons cilvēku, taču muzeja vadītāja neslēpj – Birža ir viens no muzejiem, kuru Covid laiks ietekmējis visvairāk, taču darbu tāpat netrūkst.

Apaļā jubileja bijis pietiekami liels iemesls, lai par spīti ierobežojumiem sadarboties piekristu slavenā Ufici galerija Itālijā. Tā tapusi īpašā, svētkiem par godu radītā itāļu mākslas izstāde “Pašatklāsme. Tintoreto, Omars Galljāni, Lorenco Puljizi”. No Ufici galerijas uz laiku iegūta renesanses mākslinieka Tintoreto glezna – „Jauna vīrieša portrets”.

Tā veido izstādes centru, savukārt divu mūsdienu itāļu mākslinieku Omara Galljāni un Lorenco Puljizi speciāli izstādei veidotie lielformāta darbi zālē ieskauj šo Tintoreto darbu. Abu mākslinieku radīto darbu ieceres un mākslinieciskie izteiksmes līdzekļi balstīti Itālijas glezniecības tradīcijās. Kā norādīts izstādes aprakstā – abu mākslinieku veidotie darbi veido dialogu par viņiem tik svarīgām esības vērtībām – cilvēka vieta pasaulē, skaistais un vērtīgais, draudi un bailes, drosme un mīlestība. Par izstādes centrālo darbu un abiem mūsdienu māksliniekiem stāsta izstādes kuratore Astrīda Rogule.

Runājot par muzeja nākotnes plāniem, tā vadītāja Daiga Upeniece skaidro – šobrīd ir lielu darbu plāni sadarbībā ar Ķīnu un Indiju, ir idejas par sadarbību ar Vatikānu un kopā ar Vāciju top vērienīgs romantisma žanram veltīts projekts. Tāpat nākotnē plānots turpināt strādāt zinātnes jomā. Savukārt, biržas 10. jubilejas izstāde apmeklētājiem būs pieejama no 21. augusta.