Valsts vizuālā tēla veidošanā nozīmīga loma ir pastmarku dizaineriem, un Latvijā viena no vadošajām šajā jomā ir māksliniece Arta Ozola-Jaunarāja. Šogad aprit 30 gadu, kopš tapa viņas pirmā pastmarka, un pa šo laiku viņa radījusi ap 100 pastmarku ar ļoti daudzveidīgu tematiku. Pati jaunākā no tām nāk klajā šodien, 21. jūlijā, un tā ir velte Rīgas Vēstures un kuģniecības muzeja 250.jubilejai. Muzejā notiks pastmarkas pirmās dienas zīmogošana un prezentācija.

Savukārt lai iepazītos ar Artas Ozolas-Jaunarājas daudz plašāk, jādodas uz mākslas galeriju "MuseumLV", kur tieši šobrīd apskatāma ļoti vērienīga viņas darbu izstāde "Pastmarka. Latvijas tēls. Artas Ozolas-Jaunarājas versijas".

Šodien nāk klajā jauna pastmarka, veltīta Rīgas Vēstures un kuģniecības muzeja 250.jubilejai. Šobrīd stāvam pie šīs pastmarkas tāda lielāka veidola. Kā Jūs raksturotu tos simbolus, ko mēs redzam?

Arta Ozola-Jaunarāja: Gan ekspozīcija, gan krājumi muzejā ir milzīgi, tāpēc ir nopietnas izvēles grūtības, ko tad parādīt uz pastmarkas? Mēs nonācām pie tā, ka mēs parādīsim muzeja dibinātāja portretu, izrādot viņam cieņu, kā arī dažādus simbolus. Tur ir smilšu pulkstenis, kas simbolizē laika ritējumu, tad ir tāds ļoti populārs muzeja tēls kā Kaņepju tirgotājs, kurš vienkārši labi izskatās, tāpat kā šaha figūras. Un vēl tur ir senā Rīgas monēta, kas izskatās diezgan milzīga, bet tas ir apliecinājums tās lielajai nozīmei’’.

Pastmarka izceļ gan ļoti nozīmīgo muzeja pirmsākuma faktu, gan tā lielo nozīmi mūsdienās, jo tas ir vecākais muzejs Baltijā, kas glabā ļoti daudzas unikālas kultūrvēsturiskas liecības. Šāds mazs simbolisks, bet ļoti ietilpīgs stāsts ir katra pastmarka, un Arta Ozola-Jaunarāja ir viena no vadošajām šī žanra māksliniecēm. Izstādē galerijā "Museum.lv" var izsekot viņas veikumam visu 30 gadu garumā, tā iekārtota abos galerijas stāvos un sadalīta pa tēmām. Pirmā ir Dziesmu svētkiem veltītā sadaļa, jo tieši Arta Ozola-Jaunarāja veidoja arī svētku 150. jubilejai veltītās pastmarkas:

Tālāk izstādes ceļš ved uz sadaļu "Etnogrāfija", kur redzami arī paši agrīnākie autores darbi – pastmarkas ar tautastērpiem, jo tieši ar tiem viņa uzvarēja Latvijas Pastu rīkotajā skiču konkursā pirms 30 gadiem un tā arī aizsākās sadarbība, kas ilgst joprojām.

Izstādē apskatāmas Artas Ozolas-Jaunarājas pastmarkas arī par tēmām – ‘’Valsts un armija’’, "Izcilas Latvijas personības", kur redzamas Žanim Lipkem, ķīmiķiem Paulam Valdenam un Emīlijai Gudriniecei un citiem izciliem cilvēkiem veltītas markas, tāpat atsevišķi skatāmas arī Latvijas muzejiem un Latvijas bākām veltītās sērijas. Pastmarku skices un oriģināli izstādē papildināti ar autores citu žanru mākslas darbiem, jo viņa strādā ļoti daudzpusīgi. Īpaši krāšņa ir zāle, kurā skatāmas bērnu literatūrai un lellēm veltītās pastmarkas. Tās ļoti interesanti saspēlējas gan ar Artas Ozolas-Jaunarājas pašas darinātajām lellēm, gan ilustrācijām bērnu grāmatai "Kurmītis un sudraba kurpes", gan pašas autores sudraba kurpēm, jo viņa ir aizrautīga tango dejotāja.

Artas Ozolas-Jaunarājas personālizstāde "Pastmarka. Latvijas tēls. Artas Ozolas-Jaunarājas versijas" mākslas galerijā "MuseumLV" apskatāma līdz 29.jūlijam.

Baiba Kušķe, Latvijas radio.