Galerijā „Daugava” no 24. janvāra izstādē „Mans kalns” aplūkojami mākslinieces Birutas Delles pēdējā laika darbi, bet 26.janvārī Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā atklās viņas retrospekciju „Gleznot katru dienu”.

Tas, ko pavisam negaidu Birutas Delles izstādē Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā, ir latviešu jauniešu rokgrupas „White Suit Funeral” mūzika. Kurators Vilnis Vējš atklāj, ka dumpinieciskais skaņu celiņš ir viņa asociācija ar Delles glezniecību, tā atskaņošanu notikuma vaininiece pilnībā akceptējusi.

Dažas dienas pirms atklāšanas gleznas jau pieliktas pie sienām, māksliniece, kas 17.janvārī atzīmēja 80 gadu jubileju, pati vēl notikuma vietā nav bijusi. Stāvam pie meditatīvas gleznas ar meiteni, kas, iegrimusi pārdomās, sēž smiltīs, kurators to uzskata par vienu no suģestējošākajiem Delles darbiem, un ir izvēlējies novietot līdzās lielformāta audeklam ar Dellei raksturīgo ekspresīvo, aktīvo ķermeņu vijumu. 1972.gadā tapusī „Pīrāga kārība” 2010.gadā bija vadmotīvs veselai mākslinieku grupas izstādei pirms Saeimas vēlēšanām.

Mākslas muzeja izstāde iekļauta ciklā „Paaudze”, un tajā ir vēl cita Delles 70.gadu klasika – daudz reproducētā glezna „Džoanna Baeza dzied par mieru”, blakus tam – tuvas draudzenes, represētās franču literatūras tulkotājas Maijas Silmales portrets.

Ir arī „jauno laiku” gleznojumi, kas tapuši pēc 2000.gada. Krietnu porciju, piemēram, atvēlējis kolekcionārs Helmūts Štrauhs, kurš glabājot ap 70 Delles gleznu, arī tādas, kas mākslas speciālistiem nav zināmas.

Mākslas muzeja izstādē līdz 21.aprīlim būs apskatāmi 45 glezniecības vecmeistares darbi, tie gan atlasīti no daudz plašāka klāsta. Kurators Vējš stāsta, ka, izplatoties ziņām par gaidāmo izstādi, viņam joprojām zvana atsaucīgi cilvēki, kuri būtu gatavi dot gleznas no savām kolekcijām.

Biruta ir ārkārtīgi ražīga. Izstādes nosaukums „Gleznot katru dienu” – tas ir viņas princips, ko viņa līdz mūsdienām iztur. Tas ir bagāts mūžs, kas viss ir veltīts glezniecībai.

Šobrīd gan traumas dēļ mākslinieces darbā ir iestājusies neliela pauze, tāpēc apaļajā jubilejā jānovēl viņai labu veselību un vēl daudz košu krāsu!