Mākslinieks ir dīvains radījums, kurš dara lietas, kas no normāla cilvēka viedokļa, dažkārt šķiet pilnīgi trakas. Tādu definīciju savai profesijai dod māksliniece Diāna Dimza-Dimme. Pati sevi viņa pie pašiem izaicinošākajiem māksliniekiem gan nepieskaita, bet arī viņas skatījums uz dzīvi bieži vien ir ļoti neordinārs, kas atspoguļojas viņas darbos.
23. aprīlī Diāna Dimza-Dimme svinēs 60. dzimšanas dienu, bet jau no šodienas, 5. aprīļa, Kalnciema kvartāla galerijā skatāma viņas jubilejas izstāde "Piedzimšanas diena". Tajā apkopoti darbi, kas ir kā simboli viņas dažādiem dzīves posmiem.
Izstādi veido dažādu gadu darbi. Tie nav izvietoti hronoloģiski, bet sajauktā secībā, veidojot interesantas saspēles. Vecākais darbs ir no 1989. gada, bet paši jaunākie tapuši vēl šogad. Katram darbam izstādē ir sava nozīme, bet visi kopumā tie atklāj Diānas Dimzas-Dimmes mākslas raksturīgās tēmas – cilvēka saknes un identitāte, ticība, saikne ar dabu, esības noslēpumi. Vēl ļoti raksturīgi, ka darbos izmantoti un savienoti visdažādākie materiāli, tehnikas un izteiksmes līdzekļi.
Sava vieta izstādē darbiem, kas tapa pirms vairāk nekā trim gadiem izstādei "Mājvieta" Žaņa Lipkes muzejā, šobrīd tie vēl aktuālāki nekā tolaik, stāsta autore.
Nozīmīgu daiļrades šķautni atspoguļos darbi no izstādes "Ticības spektrs", kas vēstīja par dažādiem cilvēka ticības aspektiem.
Pati viņa pieder – kā pati saka – ļoti temperamentīgajai Marijas Magdalēnas baznīcas draudzei, kas ir dievnams ar stiprām sienām gan fiziski, gan garīgi.
Būs arī darbi no dzimtai veltītās izstādes "Dimzu DNS", no izstādes "Mirjama no Mangaļsalas", kas bija stāsts par viņas mammu, ko savulaik kara laikā kā mazu ebreju meitenīti no holokausta izglāba latviešu zvejnieka ģimene. Dzimtas vēsturei veltīts arī darbs, kas sastāv no divām fotogrāfijām, kurās abās redzama autores vecmāmiņa, vienā kā jauna, skaista sieviete, otrā – tikko pēc aiziešanas mūžībā. Māksliniece pieļauj, ka kādam šī ideja var šķist arī mulsinoša, bet viņa kā māksliniece tajā ieraudzīja dziļāku simbolisku vēstījumu.
Diāna Dimza-Dimme ir no tiem māksliniekiem, kuri uzskata – mākslā nav jābāzējas tikai uz skaisto un estētisko, mākslā drīkst runāt par visu.
Komentējot izstādes nosaukumu "Piedzimšanas diena", māksliniece atzīst, ka viņa tajā ietver arī pateicību, jo tā ir liela laime – piedzimt, un arī tā ir liela laime – piedzimt tieši Latvijā.
Diānas Dimzas-Dimmes 60. jubilejas izstāde "Piedzimšanas diena" Kalnciema kvartāla galerijā būs skatāma 27. aprīlim.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X