Krievvalodīgais mākslinieks Pāvels Hafizovs, pazīstams kā mākoņu gleznotājs, savā mākslā vienmēr bija pilnīgi apolitisks. Karš Ukrainā šo nostāju mainīja. Dažas dienas pēc kara sākuma viņš izjuta milzīgu emocionālu šoku un vienu no saviem mākoņu gleznojumiem pārvērta asā pretkara vēstījumā. Šobrīd glezna apskatāma Tallinas ielas kvartālā, kur jau kopš aizvadītā gada rudens darbojas neliela ielas mākslas galerija ar Pāvela Hafizova darbiem.

Tieši vai netieši Ukrainā notiekošais karš atbalsojas arī citu mākslinieku darbu tematikā un noskaņā. Piemēram, Elgai Grīnvaldei šajās dienās tapis viņai netipiski skarbs un ekspresīvs darbs.

Pāvela Hafizova mākoņu gleznojumi āra vidē Tallinas ielas kvartālā skatāmi no pagājušā gada rudens. Projekts ir pandēmijas laika auglis, un radās ar mērķi – ļaut cilvēkiem brīvi satikties ar mākslu, kamēr izstāžu zālēs valdīja ierobežojumi.

Divi lielie Pāvela Hafizova darbi uzgleznoti uz ēkas sienas un ir nemainīgi, kamēr viens no darbiem katru mēnesi mainās. Nesen autors izlicis februāra darbu, kas izvērties pavisam citāds nekā sākotnēji iecerēts, jo mākoņu gleznojums tajā pārtapis skarbā pretkara vēstījumā.

Tas bija dažas dienas pēc kara sākuma, kad Pāvels Hafizovs, sajūtot milzu protestu pret notiekošo, paņēma vienu jau gatavu un sev mīļu mākoņu gleznojumu un tam virsū uzrakstīja kliedzošo saukli "Stop war" ar lieliem melniem un sarkaniem burtiem.

Pāvels Hafizovs dzimis Sanktpēterburgā, bet kopš sešu gadu vecuma dzīvo Latvijā un ir ieaudzis šeit ar dziļām saknēm un piederības sajūtu, cieņu pret Latvijas vēsturi un kultūru. Viņš uzskata, ka šobrīd mums vismazāk ir vajadzīga cilvēku dalīšana pēc tautībām, kas atkal īpaši aktualizējas, jo ne jau tautība nosaka cilvēka izvēli un attieksmi.

Baisie notikumi Ukrainā tieši vai netieši ielaužas arī citu mākslinieku daiļradē. Gleznotāja Elga Grīnvalde pirmās dienas gleznot nespēja vispār, līdz visa izjūtu gamma vienā brīdī tomēr izlija uz audekla mākslinieces rokrakstam neraksturīgā skarbā, melnbaltā gleznojumā ar spēcīgu ekspresiju:

Šodien, 7. martā, pulksten piecos pēcpusdienā protesta akciju pie Krievijas vēstniecības Rīgā rīko Latvijas teātru nozares cilvēki un aicina tai pievienoties arī savus skatītājus un atbalstītājus.

Skatuves mākslinieki pauž pārliecību, ka māksla ir viena no tām sfērām, kas var atjaunot ticību cilvēcībai, sniegt mierinājumu un dot drosmi stāvēt pretī agresijai, kas izlauzusies pasaulē. Un šobrīd vairāk nekā jebkad ir svarīga būšana visiem kopā, Latvijas sabiedrības vienotība, lai ar visiem mūsu spēkiem pretotos bailēm, neziņai un naidam.