Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) izsludinātais brīdinājuma streiks un sapulce pie Veselības ministrijas 27. jūlijā, visticamāk, notiks. To secināt liek tas, ka kopš paziņojuma par gatavošanos streikam, arodbiedrībai un atbildīgajai ministrijai nav izdevies vienoties par kompromisu. Savukārt, zemā, teju neesošā sarunu intensitāte neļauj cerēt, ka kaut kas mainīsies. Tajā pašā laikā ziņas par streiku vēl spilgtāk izgaismojušas jau labu laiku esošās nesaskaņas veselības aprūpes darbinieku asociāciju starpā.

Latvijas veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrība jūnija beigās paziņoja par brīdinājuma streika un sapulces pie Veselības ministrijas organizēšanu 27. jūlijā. Arodbiedrības valdes priekšsēdētāja vietnice Līga Bāriņa stāsta, kāds bijis ceļš līdz lēmumam par streika izsludināšanu.

"LVSADA padome lēma, ka ir nepieciešams atbalsta personālam arī paaugstināt atalgojumu par 5% un ārstniecības personām par 10% gan 2022., gan 2023., gan 2024. gadā. Bet Veselības ministrija tam nepiekrita un tad sākās izlīgšanas sarunas," skaidro Bāriņa.

Taču izlīgšanas sarunas rezultātus neesot nesušas. Arodbiedrība esot mīkstinājusi prasības, atsakoties no atalgojuma celšanas arī 2023. un 24. gadā, taču to, ka atbalsts ārtniecības un ārstbiecības atbalsta personām šogad nepieciešams, arodbiedrība gan uzstājusi.

"Mums notika pirms streika paziņošanas vairākas sēdes, kuru ietvaros tika apspriestas gan viņu prasības, gan mūsu piedāvājumi un pozīcija," saka Vesleības ministrijas valsts sekretāres vietnieks finanšu jautājumos Boriss Kņigins. Viņaprāt – arodbiedrības pieprasījums ir skaidrs, taču streika sarunu laikā, ministrijas ieskatā, arodbiedrība vairākkārt mainījusi savas prasības, līdz tās kļuvušas par tādām, kuras ministrija nevar izpildīt.

Taču nav vienprātības par to, cik pamatots ir lēmums streikot, pašu mediķu profesionālajās organizācijās, kuras neslēpj, ka ciešās saites, kuras palīdzēja organizēt mītiņus 2019. gadā, nu ir sairušas. Runa ir par agrāko sadarbību starp Latvijas Māsu, Jauno ārstu asociācijām un Latvijas Ārstu biedrību. Piemēram, Latvijas Ārstu biedrība brīdinājuma streiku 27. jūlijā atbalsta. Savukārt Jauno ārstu asociācijas viedoklis par par streika nepieciešamību atšķiras.