Atgriezties mājās… ar vēstījumu par mājām. "Miera stāvokļa sapņi" – tā izstādi par mobilajām ēkām, ko atklās šovakar, 16. februārī, Latvijas Arhitektūras muzejā Rīgā, nosaucis Insbrukas Universitātes Eksperimentālās arhitektūras institūta pētnieks, latvietis Helvijs Savickis.
Iedomājies, ja visām mājām varētu pieaugt riteņi! Ja to iespējamā pārvietošanās turpinātos bezgalīgi! Iespēju, ka viena māja varētu izkustēties, pārņemtu arī pārējās – līdz visa pilsēta pārbīdītu savu smagumu: no dzīvojamo rajonu stabilitātes uz ceļa izaicinājumiem – māja pēc mājas aizripo prom!
Antropoloģe Marina Petersena, kas rakstījusi šos tekstus, sarunā nepiedalās, bet uz izstādes "Miera stāvokļa sapņi" atklāšanu no Austrijas ieradies Helvijs Savickis ar kolēģi Jūliju Obleitneri.
Latvietis studējis Vīnes mākslas akadēmijas Arhitektūras nodaļā. Projektējis Latvijas paviljonu 13. starptautiskajā Venēcijas arhitektūras biennālē, pirms 10 gadiem arī saņēmis Latvijas Arhitektūras gada balvu par pilsētas sportam un arhitektūrai veltītu pasākuma ciklu. Bet tagad ir mācībspēks Insbrukas Universitātes Eksperimentālās arhitektūras institūtā. Viņa interešu lokā arhitektūra krustojas ar video un laikmetīgo mākslu, un to varēs labi redzēt izstādē.
Ideja veidot izstādi par „riteņmājām” Helvijam, Jūlijai Obleitnerei un viņu kompanjoniem Marvinam Kanasam un Marinai Petersenai radusies pandēmijas pašās beigās, kad ļoti gribējies ceļot, būt tuvāk dabai.
Arhitektūras muzejā video varēšot vērot, kā Anglijā ražotas riteņmājas slīd cauri arī Latvijas ainavai. Helvijs Savickis skaidro, ka tā nebūs kādas firmas reklāma, bet konceptuāls stāsts par mobilo ēku industriju un cilvēku paradumu maiņu.
Abi arhitekti paši atbalstot ekoloģisku būvniecību, kas paredzēta daudz ilgākam laika periodam, bet izstādē reflektē par spilgtu laikmeta fenomenu. Tā būs apskatāma trīs mēnešus.
Ieteikt
Latvijas Radio aicina izteikt savu viedokli par raidījumā dzirdēto un atbalsta diskusijas klausītāju starpā, tomēr patur tiesības dzēst komentārus, kas pārkāpj cieņpilnas attieksmes un ētiskas rīcības robežas.
Pievienot komentāru
Pievienot atbildi
Lai komentētu, ienāc arī ar savu draugiem.lv, Facebook vai X profilu!
Draugiem.lv Facebook X