Līdz ar Covid pandēmiju dažādos kontekstos īpaši aktuāla ir kļuvusi vecāku un bērnu attiecību tēma. Tā ienāk arī mūsdienu modes pasaulē, kam spilgts pierādījums ir afiša, kas reklamē drīzumā gaidāmo Rīgas Modes nedēļu – uz tās redzama modele sarkanā bikškostīmā, kas cieši sev piekļāvusi mazuli.

Tieši šai tematikai savu piecu gadu jubilejas izstādi "Māte un bērns" velta arī Modes muzejs. Izstāde skatītājiem atvērta no 8. oktobra, un tajā apskatāmi vērtīgi eksponāti no muzeja kolekcijas - dāmu un bērnu tērpi, kas aptver 150 gadu periodu - no 1850. līdz 2000.gadam.

Jaunā izstāde Modes muzejā ir krāšņs baudījums acīm. Tai pat laikā tā ir arī pārdomu vērts stāsts par to, cik milzīgas pārmaiņas sabiedrībā ir notikušas šo 150-it gadu laikā, kam pievēršas izstāde.

Un tās ir pārmaiņas gan priekšstatos par bērniem, gan cilvēku attiecībās, gan ieskatos, kā ir jāuzvedas un kā ir jāizskatās.

Izstādes pirmā zāle veltīta 19.gadsimta otrajai pusei, un te redzami sarežģīti, izsmalcināti zīda un samta dāmu tērpi ar dārgiem rotājumiem, kādus valkāja kā mātes, tā viņu mazās meitas. Arī maziem zēniem bija ļoti sarežģīti apģērbi, jo kā skaidro Modes muzeja projektu vadītāja Agrita Grīnvalde – 19.gadsimtu var dēvēt par tādu kā statusa gadsimtu, kad cilvēkam bija vizuāli jāapliecina pie kādas sabiedriskās šķiras viņš pieder.

19.gadsimts izstādē pārstāvēts tikai ar turīgu un vidusšķiras cilvēku tērpiem, jo nabadzīgāki cilvēki apģērbu novalkāja pilnībā, pāršuva, tādēļ tas līdz mūsdienām nav saglabājies. 19.gadsimtam veltītā zāle vēsta arī par sievietes tā laika lomu, viņa bija vairāk dekoratīva būtne, kuras vieta bija mājās un ģimenē, kamēr vīrietis devās ārā, darba gaitās un izklaidēs.

Otrā izstādes zāle savukārt iziet cauri visam 20. gadsimtam. Stāsts sākas ar dāmu tērpu ar amizantajām žigo piedurknēm, sauktām arī par jēra cisku piedurknēm, turpinās ar diviem elegantiem bērnu karnevāla tērpiem, no kuriem viens apdarināts ar gulbja dūnām, kā arī zēna tērpu, kas izrādās ir tā laika literatūras iedvesmots.

Izstāde "Māte un bērns" Modes būs apskatāma aptuveni pusgadu.