Varbūt mums nav jābūt teicamniekiem, tik uzcītīgi izpildot visas Eiropas Savienības direktīvas un regulas? Citādi mēs drīz ieņemsim pirmo vietu pasaulē birokrātiskā idiotisma izpildes jomā… Šo jautājumu savā romānā "Aizliegtais pianīns" aktualizē Māris Bērziņš, un tagad tas izskanēs arī no Nacionālā teātra skatuves, kur tapusi traģikomēdija pēc viņa romāna motīviem. Ar šo Ināras Sluckas veidoto jauniestudējumu teātris ceturtdien atklās savu sezonu.

Izrādes centrā ir kāds it kā pavisam nevainīgs notikums. Saeimas deputātes Lindas Cibānes mājās stāv neizmantotas klavieres, un viņa tās nolemj atdot sava dēla bērnudārzam, kur klavieru nav, bet tās ir ļoti vajadzīgas. Bērnudārza darbinieki ir laimīgi, jo valstij nav naudas, lai tās nodrošinātu. Taču šis notikums izraisa veselu pārpratumu lavīnu, no kā vissmagāk cieš jaunā bērnudārza vadītāja Sabīne Bērziņa.

Caur klavieru stāstu izrāde ļauj kopumā dziļāk ielūkoties bērnudārza darbinieku ikdienā, ko ik uz soļa pavada neskaitāmi ierēdņu izstrādāti likumi, noteikumi un vadlīnijas. Dažbrīd tie ir tik absurdi, ka gandrīz neticami un par tiem varētu tikai gardi pasmieties, ja vien tie nebūtu visīstākā realitāte un ja aiz tiem nestāvētu cilvēks.

Režisore Ināra Slucka stāsta, ka viņa Māra Bērziņa romānu lasīja laikā, kad pašai ļoti personiski nācās saskarties ar birokrātijas radītu bezjēdzību, tāpēc viņai šķita svarīgi par to runāt arī no skatuves.

Līdzās pianīna "Rīga" nedienām izrādē arī uzzināsim, kas notiek ja bērnudārza darbinieks ar vislabākajiem nodomiem no veca skapīša uzmeistaro plauktiņu. Izrādās tā ir bezprecedenta transformācija, kas arī jānoformē, rūpīgi sekojot aktiem un to pielikumiem un tas vēl jāakceptē īpašai komisijai.

Ainārs Ančevskis izrādē atveido bērnudārza pavāru, kurš attiecībās ar ierēdņiem izlīdzas ar melno humoru, iespējams, tas ir veselīgākais piegājiens.

Dita Lūriņa izrādē atveido Saeimas deputāti Lindu Cibāni, kā saka aktrise – par to būtu jākliedz un par to būtu jāiet ielās, lai šo absurdo realitāti beidzot apturētu:Ināras Sluckas jauniestudējuma "Aizliegtais pianīns" pirmizrāde Nacionālajā teātrī skatāma ceturtdien, 15.septembrī.