Latvijas Nacionālais teātris un Latvijas Leļļu teātris, sākot no šīs nedēļas, piedāvā vairākas izrādes, ko bez maksas varēs noskatīties arī Ukrainas cilvēki, kas no kara patvērušies Latvijā. Par izrādēm ir vērā ņemama interese. Piemēram, Nacionālā teātra piedāvājumam līdz vakardienai bija atsaukušies vairāk nekā 80 Ukrainas cilvēku. Teātri ļoti cer, ka māksla kaut uz mazu brīdi ļaus cilvēkiem atslēgties no piedzīvotajām kara šausmām un atveldzēt dvēseli.

Nacionālais teātris jau kopš kara Ukrainā pirmās dienas aktīvi pauž savu pozīciju. Pēc izrādēm Lielajā zālē teātrī skan Ukrainas valsts himna, teātris bija arī līdzdalīgs protesta akcijā pie Krievijas vēstniecības ‘’Skatuve Ukrainai’’ un nu seko nākamais solis – aicināt uz izrādēm Ukrainas cilvēkus, kas no kara patvērušies Latvijā.

Kā atzīst teātra direktors Jānis Vimba – tas ir kaut neliels, bet reāls atbalsts ar tiem ieročiem, ko var piedāvāt tieši mākslas pasaule.

Kā pirmos teātris izraudzījies piedāvāt koncertu "Īstā sālsmaize", kā arī izrādi "Ferdinads un Luīze", kas arī ir iestudējums, kurā ļoti liels akcents uz mūziku, vizualitāti, pie tam tas ir arī pazīstams klasikas darbs, piepildīts ar lielu jūtu intensitāti un emocionālo spriegumu.

Kaut uz brīdi sagādāt kaut nelielu atveldzējumu dvēselei – ir galvenais iemesls, kādēļ teātris aicina uz izrādēm Ukrainu šobrīd pametušos iedzīvotājus, šīs idejas iniciators ir aktieris Egils Melbārdis un tā uzreiz guvusi atsaucību kolektīvā – stāsta direktors Jānis Vimba.

Šo ceturtdien un piektdien Ukrainas kara bēgļiem Nacionālais teātris bez maksas piedāvās noskatīties izrādi "Ferdinands un Luīze", savukārt svētdien koncertu "Īstā sālsmaize". Mārketinga, sabiedrisko attiecību un pārdošanas daļas direktore Lolita Grāvīte stāsta, ka – kopš izsludināta pieteikšanās – interese esot gana liela.

Nacionālais teātris uz izrādēm aicina pieaugušos skatītājus, bet Latvijas Leļļu teātris bēgļu ģimenes ar bērniem. Jau šonedēļ – piektdien un svētdien – būs skatāmas pirmās divas ukraiņu ģimenēm veltītās izrādes - "Īkstīte" un "Gudrā sunīte Soņa".

Ukrainā dzimušais Latvijas Leļļu teātra aktieris Jurijs Luniks pirms izrādēm uzrunās skatītājus un iepazīstinās ar izrādes sižetu savā un skatītāju dzimtajā valodā. Kā pirmās skatītājiem tiks piedāvātas izrādes krievu valodā, taču teātris jau uzsācis darbu pie sižetu tulkojumu sagatavošanas arī latviešu izrādēm.