Nacionālajā operā top baleta "Vijs. Šausmu naktis" jauniestudējums, ko pēc Gogoļa stāsta motīviem veido Latvijā jau pazīstamais moldāvu horeogrāfs Radu Poklitaru.

Pasaules pirmizrādi balets piedzīvoja 2019.gadā Kijivas Modernajā baletā, bet, kad pagājušajā gadā sākās karš, teātra darbība apstājās, un mūsu baleta vadība nolēma iestudējuma radošo komandu uzaicināt uz Latviju.

Tagad tapis sadarbības projekts ar mūsu māksliniekiem, kas ir izrāde par to, kas notiek ar cilvēku, ja viņš pazaudē pats sevi un savu cilvēcisko kodolu. Iestudējuma pamatā ir ukraiņu komponista Aleksandra Rodina mūzika.

Mūsu baleta mākslinieciskais vadītājs Aivars Leimanis ļoti augstu vērtē horeogrāfa Radu Poklitaru allaž oriģinālo rokrakstu, un bija jau iecerējis viņu nedaudz tālākā nākotnē atkal aicināt uz sadarbību, bet izvērtās viss nedaudz citādi.

Balets pēc Gogoļa stāsta motīviem tapis horeogrāfa Radu Poklitaru ļoti ciešā sadarbībā ar ukraiņu komponistu Aleksandru Rodinu. Viņi abi šobrīd strādā pie iestudējuma Latvijā, un ir no visas sirds pateicīgi par šo uzaicinājumu, kas notika ļoti kritiskā viņu dzīves mirklī, stāsta Radu Poklitaru:

Baleta tapšanai ir ļoti cieša saistība ar komponistu Aleksandru Rodinu. Proti, horeogrāfs Poklitaru pirms vairākiem gadiem sāka raudzīties tieši pēc kāda ukraiņu literāra avota, uz kā pamata izveidot baletu, jo, lai arī ilgi strādājis Ukrainā, neko nebija iestudējis par ukraiņu tēmu. Viņam pašam atbilstošs sižets baletam nedevās rokās, līdz nāca piedāvājums no komponista, stāsta horeogrāfs.

Iestudējumā nebūs nekādas ārējās šausmu atribūtikas, jo tā vēsta par šausmām cilvēka dvēselē, kas notiek, ja cilvēks degradējas un zaudē savu cilvēcību.

Iestudējuma muzikālais vadītājs un diriģents Kaspars Ādamsons Rodina mūziku baletam raksturo kā stilistiski daudzveidīgu un tēlainu, kas spilgti atklāj gan ellišķīgos spēkus, gan cilvēciskos pārdzīvojumus.

Radu Poklitaru un Aleksandra Rodina baleta "Vijs. Šausmu nakts" jauniestudējuma pirmizrāde Nacionālajā operā skatāma 20.aprīlī.