Provokatīva luga, kas ir īsts izaicinājums ikviena cilvēka domāšanai un vērtību sistēmai – tā var raksturot vācu autora Ferdinanda fon Šīraha drāmu “Terors”, kas šobrīd top Nacionālajā teātrī.

Lugas darbība notiek tiesas sēdes laikā, kurā iztiesā aviācijas drošības eksperta Larsa Koha lietu. Viņš notriecis teroristu sagrābtu lidmašīnu ar vairāk nekā 100 nevainīgiem cilvēkiem, lai glābtu 70 000 cilvēku dzīvību, kas tobrīd atrodas Minhenes stadionā un ir teroristu mērķis. Vai viņa rīcība bija pareiza? Vai cilvēka dzīvības vērtību var mērīt skaitliski? Vai mēdz būt situācijas, kad likuma neievērošana ir attaisnojama?

Šie ir izrādes uzdotie jautājumi, uz kuriem atbilde jārod skatītājiem, jo tieši no viņu lēmuma ir atkarīgs, vai Larss Kohs tiek notiesāts vai attaisnots.

Ferdinanda fon Šīraha drāma “Terors” Vācijā pirmizrādi piedzīvoja pirms deviņiem gadiem, kopš tā laika plaši ceļo pa pasauli. Nacionālajā teātrī to iestudē Valters Sīlis, kuru jau pirmajā lasīšanas reizē luga pārsteidza ar to, cik ļoti dziļi, neparasti un intensīvi tā liek skatītājam domāt un arī just līdzi, pie tam skatītājs ir būtisks tās dalībnieks.

Viņš kļūst par dalībnieku tiesas procesam, kurā iztiesā gaisa spēku majora Larsa Koha lietu. Viņš rīkojies pret Vācijas konstitūciju. Notriecis teroristu sagrābtu lidmašīnu, kurā atradās 164 nevainīgi pasažieri, lai izglābtu 70 000 cilvēku, kas tobrīd atradās Minhenes stadionā un bija teroristu mērķis.

Ja sākotnēji skatītājam var šķist, ka viņa izvēle, vai Kohs ir notiesājams vai attaisnojams, ir gana skaidra, tad procesa gaitā, uzklausot juristus, lieciniekus, blakus prasību iesniedzējus un citus, pārliecība sāk šķobīties un situācija vairs nešķiet tik viennozīmīga.

Izrādē aplūkota ļoti ekstremāla un sakāpināta situācija, kas tomēr patiešām var notikt arī dzīvē, bet jautājumi, ko tā uzdod ir aktuāli arī daudzās citās daudz ikdienišķās situācijās – atzīst režisors Valters Sīlis.

Izrāde ir maksimāli pietuvināta realitātei, tāpēc tajā nav mūzikas un gaismu partitūras. Lai aktieri pēc iespējas organiskāk iejustos savos tēlos, ar viņiem strādāja tiesnesis, kurš skaidroja procedūras norisi un tiesvedības terminus.

Prokurores Nelsones lomā izrādē redzēsim Daigu Kažociņu, kura atzīst, ka viņai cilvēciski nav jāiet pret savu tēlu, jo viņas domas sakrīt ar prokurores viedokli, kura iestājas par likumu un pieprasa notiesājošu spriedumu apsūdzētajam.

Apsūdzētā Larsa Koha lomas tēlotājs Kaspars Aniņš lugu raksturo kā ļoti dziļi ievelkošu materiālu, kam piemīt domu lielums un kas arī izaicina mūsu domāšanu, mūsu robežas un vērtību sistēmu.

Jāatzīst, ka lēmumu pieņemt izrādes beigās nepavisam nebija viegli, bet no atbildes tiesai izvairīties nevarēju, un ar visai smagu sirdi vajadzēja atzīt, ka es apsūdzēto attaisnoju.

Valtera Sīļa jauniestudējuma "Terors" pirmizrāde Nacionālā teātra Aktieru zālē skatāma 26.septembrī, lomās redzēsim arī Voldemāru Šoriņu, Ivaru Kļavinski, Sanitu Paulu, Egilu Melbārdi un vēl citus Nacionālā teātra aktierus.