Straujiem soļiem uz priekšu iet Augstskolu reformas izstrāde – jau nākamnedēļ Saeima par to balsos trešajā – galīgajā lasījumā. Taču augstākās izglītības iestādes un šo iestāžu organizācijas ar reformu īsti nav mierā – likuma grozījumi nerisinot pašas būtiskākās problēmas. Reforma paredz augstskolu dalīšanu četros tipos, kuriem jāatbilst dažādiem kvalitātes kritērijiem. Tāpat paredzēts izveidot augstskolu padomes, taču nozarē bažījas par to, vai tās nebūs politizētas.

Aptuveni pirms gada valdība atbalstīja Augstskolu likuma grozījuma projektu, kurš paredz mainīt augstskolu iekšējo pārvaldību. Jau tolaik nozare iebilda pret grozījumiem, uzskatot tos par sasteigtiem. Šobrīd gadu vēlāk Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijā trešajā lasījumā atbalstīja šos grozījumus. Kopumā reforma augstākajā izglītībā šobrīd ir nepieciešama, tā Latvijas Radio skaidroja Latvijas Universitātes programmas direktors Jānis Stonis.

Reforma paredz vairākas būtiskas izmaiņas, tostarp iedalīt augstskolas tipos – zinātnes universitātēs, mākslu un kultūras universitātēs, lietišķo zinātņu universitātēs, kā arī lietišķo zinātņu augstskolās. Mākslas un kultūras universitātes būs trīs Kultūras ministrijas padotībā esošās iestādes – Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija, Latvijas Kultūras akadēmija un Latvijas Mākslas akadēmija.

Likuma pārejas noteikumi nosaka, ka tipos izglītības iestādes jāsadala līdz pirmajam septembrim. Katra tipa augstskolai būs jāizpilda dažādi kritēriji. Piemēram, zinātnes universitātēm būs jāisteno vismaz trīs augstākās izglītības līmeņu studiju programmas, un izglītības iestādē vismaz 65 procentiem akadēmiskā personāla jābūt zinātnes doktora grādam. Bet mākslu un kultūras universitātēs vismaz 70 procentiem studējošo jāstudē māksla. Zinātnes doktora studiju programmas varēs veidot tad, ja tiks uzrādīti starptautiska līmeņa prasībām atbilstoši pētniecības rezultāti. Iepriekš zinātnes universitātēm tika paredzēts vēl kāds kritērijs – jābūt vismaz 4000 studējošo. Šāds kritērijs augstskolas neapmierināja. Taču tad pēc Izglītības ministrijas priekšlikuma no tā atteicās.