Kā ceļa zvaigzne, kas izvada cauri tumsai – tā simboliski var raksturot Latvijas brīvības cīnītāju Gunāru Astru. Šis motīvs caurauž arī Lienes Laviņas jauno dokumentālo filmu "Astra", ko Latvijas kinoteātros sāks izrādīt nākamnedēļ. Filma iepazīstina tuvāk ar Astras dzīvi, mēģinot skaidrot viņa stiprā gara un spēcīgās personības noslēpumu. Bet vienlaicīgi tā ir pavisam šodienīgs stāsts, kas uzdod jautājumus – cik brīvi un drosmīgi mēs esam šodien, cik stingrs ir mūsu mugurkauls, ja mums ir jāiestājas pret netaisnību un ļaunumu?

Filma izseko Gunāra Astras dzīvesstāstam, iedziļinās viņa personībā, bet pagātne filmā ļoti cieši savijas ar šodienu. Šodien aktuālo pārstāv trīs personības - Gļebs Panteļejevs, kurš filmas laikā veido Astras pieminekli, Alfrēds Stinkuls, kurš meklē audio ierakstu ar Astras "pēdējo vārdu", un Raits Valters, kurš tiekas ar Astras lietas izmeklētājiem un bijušajiem VDK darbiniekiem.

Viņi visi saskaras ar šķēršļiem, kas spilgti atklāj attieksmi pret Astras personību mūsdienās, tāds arī bijis viens no filmas mērķiem – atzīst režisore Liene Laviņa un scenārija autors Gundars Rēders.

Šodienu daudz vairāk nekā pagātni raksturo arī mēģinājumi atrast un izvaicāt bijušos VDK izmeklētājus. Kā atzīst autori, filmu veidojot, viņi bieži viens otram jautājuši, bet ko par to teiktu Gunārs Astra, kā viņš rīkotos, un savā ziņā filmas mērķis ir uzurdīt šos jautājumus arī katrā skatītājā. Filmai viņi devuši lakonisku, bet filmas kontekstā simboliski ietilpīgu nosaukumu "Astra".

Lienes Laviņas dokumentālo filmu ‘’Astra’’ Latvijas kinoteātros sāks izrādīt no 13.oktobra.