Kopš Krievijas vispārējā iebrukuma sākuma vairāk nekā 19 tūkstoši ukraiņu bērnu nelikumīgi pārvietoti uz Krieviju vai tās kontrolētajām Ukrainas teritorijām. Tikai nelielu daļu no viņiem līdz šim izdevies atgriezt dzimtenē. Kā notiek šo bērnu izvešana atpakaļ uz Ukrainu, par to reportāžā no Kijivas.

Ir svētdiena, 14.maijs. Kijivas kreisajā krastā kādā namā sapulcējies bariņš dažāda vecuma sieviešu. Viņas nāk no Hersonas un Harkivas apgabaliem un šodien dosies tālā ceļā pēc saviem Krievijā vai tās okupētajās Ukrainas teritorijās iesprūdūšajiem bērniem.

Braucienu organizē nevalstiskā organizācija "Save Ukraine", kurai šī būs septītā misija. Tās ietvaros plānots atgādāt atpakaļ Ukrainā 23 bērnus, kas izkaisīti dažādās vietās Krievijā un tās okupētajā daļā Ukrainā.

Pirms izbraukšanas īsa kopā sanākšana ar nevalstiskās organizācijas vadību. "Save Ukraine" nodrošina visu procesa loģistiku, juridisko un citu atbalstu ceļā, bet mātēm pēc bērniem jābrauc pašām! Iekšā - Krievijā - organizācijas darbinieki paši nedodas.

Mātes tiek sagatavotas gan nogurdinošajam ceļam caur Poliju uz Baltkrieviju, tālāk Maskavu un tad no turienes katrai uz savu galamērķi, gan arī visām juridiskajām niansēm, lai atgūtu bērnus. Jārēķinās arī ar nopratināšanu un pārbaudēm drošības iestādēs - izvaicāšanā varētu tikt pārbaudīta viņu nostāja nacionālos jautājumos.

Septiņas līdz 14 dienas - tik vidēji ir jāpavada ceļā, lai no kaimiņvalsts - Krievijas atvestu turp iestrēgušos bērnus. Tik ilgi, tāpēc, ka jābrauc ir apkārt, pa tiešo no Ukrainas uz Krieviju nav iespējams tikt. Atpakaļ sievietes nu jau kopā ar bērniem ierodas dažādās grupās un laikos. Vienas iebrauc caur Baltkrievijas - Ukrainas Robežu, citām jāmēro ceļš līdz Polijai un tad tikai iekšā Ukrainā.

Organizācijas "Save Ukraine" no Krievijas izvestie bērni ir viena neliela daļa no visiem, kas tur šobrīd iestrēguši. Ukraiņu amatpersonu rīcībā ešošā informācija liecina par 19 504 nelikumīgi pārvietotiem ukraiņu bērniem, taču reālā aina varētu būt daudz sliktāka, jo par daudzu beŗnu atrašanās vietu nav informācijas.

Ukrainas ģenerālprokuratūrā Latvijas Radio noskaidroja, ka tiesībsargi šobrīd veic procesuālās darbības saistībā ar prettiesiku bērnu deportāciju gan uz Krieviju, gan arī uz Baltkrievijas teritoriju.

Paralēli turpinās darbs pie ukraiņu bērnu izmānīšanas no Krievijas. Organizācijas Save Ukraine septītajā misijā visus, kā iecerēts, tomēr neizdevās izvest, taču organizācija rokas nenolaiž un šobrīd meklē citus veidus, kā apzinātos pusaudžus dabūt tomēr dabūt laukā.