Saeimas pieņemtie grozījumi „Mikrouzņēmuma nodokļa likumā" paredz, ka no nākamā gada 1. janvāra mikrouzņēmuma nodoklim būs tikai viena likme – 25%. Līdz šim mikrouzņēmumam, kura apgrozījums gadā sasniedza 25 000 eiro, nodokļa likme bija 25%, savukārt, tiem, kam gada apgrozījums pārsniedza 25 000 eiro gadā, likme bija 40%. Eksperti vērtē, ka turpmāk nodokli maksāt būs vienkāršāk un to novērtē arī autoratlīdzību saņēmēji.

Latvijā mikrouzņēmuma nodokli 40% apmērā maksā neliels uzņēmēju skaits – 3,7% jeb 368. Tā liecina VID dati. Latvijas Biozinātņu tehnoloģiju universitātes profesore Inguna Leibus vērtē, ka nākamgad 25% nodokļa režīms būs vienkāršāks un to varēs izmantot vairāk iedzīvotāju, arī tie, kas pamatienākumus saņem kādā citā darba vietā.

Saeimas opozīcija mikrouzņēmuma nodokļa grozījumu apspriešanas gaitā gan norādīja, ka izraudzītā likme – 25% ir par augstu un tas veicinās daļas uzņēmumu nonākšanu ēnu ekonomikā.

Guntars Račs ir Pašnodarbināto mūziķu biedrības padomes loceklis un vērtē, ka mikrouzņēmuma nodokļa likme 25% apmērā kopā ar iepriekš ieviestā vienkāršotā nodokļa samaksas risinājuma – saimnieciskās darbības ieņēmumu konta – izmantošanu, būs labs risinājums arī autoratlīdzību saņēmējiem.

Pēc VID datiem, 2022. gadā Latvijā bija 9843 mikrouzņēmuma nodokļa maksātāji.