Šonedēļ – 24.septembrī – apaļa jubileja apritēs kinorežisorei Laimai Žurginai. Viņas devums mūsu kinomākslā ir ļoti ražīgs un daudzpusīgs – viņa ir vairāk nekā 50 dokumentālo filmu autore, daudz strādājusi arī kinožurnālu žanrā. Kā esence no viņas paveiktā būs jubilejas filmu skate "Piecas dienas septembrī", kas sāksies šo trešdien mākslas centrā "Zuzeum" un noslēgsies svētdien, tieši autores jubilejas dienā.

Pēc filmu seansiem Laima Žurgina tiksies ar skatītājiem un būs atvērta sarunām un diskusijām.

Skan Raimonda Paula viens no agrīnākajiem veikumiem kino mūzikas jomā, un tā ir melodija, komponēta Ulda Brauna dokumentālajai filmai "235 000 000".Tieši ar šo vērienīgo kinodarbu 60. gadu nogalē savu karjeru uzsāka Laima Žurgina, kuru Uldis Brauns uzaicināja būt par vienu no līdzrežisorēm.

Tolaik viņa vēl studēja kino augstskolā 2.kursā. Ar laika distanci viņa šo filmu dēvē par savu otro augstskolu un ar to arī uzsāks savu jubilejas filmu skati 20.septembrī. Pēc filmas viņa padalīsies arī stāstos par šī ambiciozā projekta tapšanu.

Laima Žurgina daudz dokumentējusi mūsu izcilākās personības, un jubilejas skatē iekļautas filmas, veltītas Ojāram Vācietim, Imantam Ziedonim, Džemmai Skulmei un Raimondam Paulam. Tieši Laimai Žurginai izdevies iemūžināt unikālos kadrus, kuros maestro pats dzirdams dziedot.

Jubilejas programmā būs arī Laimas Žurginas pati godalgotākā filma, kas pašu mājās zināma visai maz – un tas ir 1990.gadā uzņemtais stāsts "Tie ir arī mani dēli". Tā vēsta par puišiem, kuri gāja bojā padomju armijā miera laikā. Pirms vairāk nekā 30 gadiem tapusī filma, diemžēl, šobrīd atkal iemantojusi īpašu aktualitāti, savulaik tā ļoti labi novērtēta starptautiski.

Laimas Žurginas filmogrāfija vairāk nekā 50 gadu garumā savā ziņā iezīmē atslēgas punktus Latvijas dokumentālajā kino kopumā – atzīst kino zinātniece Zane Balčus.

Laima Žurgina joprojām turpina strādāt, šobrīd top divas jaunas viņas filmas.