Šis ir leģendārā komponista, par Rīgas tango karali dēvētā Oskara Stroka 130. jubilejas gads. Viņa jubilejai veltīta starptautiska konference 2. un 3. februārī norisinās Mūzikas akadēmijā. Tajā piedalīsies pētnieki no septiņām valstīm, kuri aktualizēs gan Stroka muzikālo mantojumu, gan plašākā kontekstā paraudzīsies uz šlāgera un populārās mūzikas uzvaras gājienu Eiropā 20.gadsimta sākumā.

"Melnās acis", "Mēness rapsodija" un daudzas citas Oskara Stroka komponētās melodijas pagājušā gadsimta 20. un 30.gados aizskanēja līdz Parīzei, Berlīnei un Vīnei un skan daudzviet pasaulē joprojām.

Rīgas tango karaļa 130.jubilejai veltīta Mūzikas akadēmijas starptautiskā konference, kurā būs vairāki priekšlasījumi tieši par Oskaru Stroku. Vienu no tiem nolasīs viesis no Vācijas, Oskara Stroka un Edija Roznera muzikālā mantojuma biedrības pārstāvis Dmitrijs Dragiļevs. Par iespēju viņu dzirdēt Rīgā gandarīts konferences idejas autors, Mūzikas akadēmijas profesors Jānis Kudiņš.

Stroks ir konferences atslēgas personība, bet kopumā konference pievērsīsies plašākam tematam – un apskatīs pagājušā gadsimta 20., 30.gadu jeb starpkaru periodu, kad visā Eiropā uzplauka šlāgeris vai populārā mūzika.

Konferences dalībnieks no Zalcburgas universitātes Nils Grošs aplūkos 30.gadu sākuma vācu operešu un rēviju dziesmu iestudējumus, Nikolā Komatovičs no Serbijas – tolaik jaunā medija – radio – lomu populārās mūzikas aktualizēšanā, tāpat uzzināsim, kā šlāgermūzikas uzvaras gājiens starpkaru periodā izpaudās Igaunijā un Lietuvā. Konferencē būs arī attālināta tikšanās ar kādu tālāku viesi.

Latvijas dalībnieks konferencē Indriķis Veitners iezīmēs populārās mūzikas saikni ar džezu, Alberts Rokpelnis pievērsīsies šlāgermūzikas nošu izdevumiem 20.-30.gados, bet Lauma Mellēna-Bartkeviča vēstīs, kā populāro mūziku ieskandināja mūsu operas slavenās balsis.

Oskara Stroka 130.dzimšanas dienas gadskārtai veltītā starptautiskā zinātniskā konference notiks šodien un rīt Mūzikas akadēmijā, tā notiks angļu valodā.